Afganistani president Hamid Karzai tunnistas, et tema büroo sai Iraanist kottide kaupa raha, ning väidab, et tegemist oli läbipaistva abiga palee kulutuste katteks.
Afganistani president: saime Iraanist kottidega raha
Karzail tuli anda vastus raportile, mille kohaselt on Iraan andnud regulaarselt raha tema personaliülemale Omar Dawoodzaile, et omandada Afganistani üle suuremat poliitilist mõju.
Raport näib kinnitavat, et Iraani valitsuse roll Afganistanis on suurem kui arvati.
USA on aastaid väitnud, et Iraan toetab Aganistani mässulisi ja kasutab seega Iraagis järeleproovitud taktikat USA vägede nõrgestamiseks. Iraan eitab seda.
Karzai ütles, et tema büroo on saanud raha mitmetest «sõbralikest riikidest», kaasa arvatud Iraan ja USA. «Iraani valitsus abistab minu bürood viie- või kuue- või seitsmesaja tuhande euroga üks või kaks korda aastas. See on ametlik abi,» ütles Karzai pressikonverentsil Kabulis.
The New York Times kirjutas nädalavahetusel, et Iraan on suunanud miljoneid dollareid presidendi salajasse musta kassasse, kust raha läheb omakorda Afganistani seadusloojatele, hõimujuhtidele ja Talibani komandöridele. Raport tsiteerib nimesid nimetamata nii Afganistani kui Lääne ametiisikuid ning väidab, et et Iraan on andnud Dawoodzaile lojaalsuse ostmise eesmärgil rahasummasid, kord koguni 6 miljonit dollarit.
Karzai ütles, et maksed olid läbipaistvad ning ta olevat seda asja arutanud ka endise USA presidendi George W. Bushiga. «Midagi pole varjatud, USA teeb sedasama. Annab kottide kaupa raha. Jah, siin pole mingit vahet,» ütles ta. «Me kavatseme ka edaspidi Iraanilt raha paluda.»
Kingituste ilmsikstulek rõhutab, kuivõrd keerukad on Karzai suhted läänenaabriga. Märtsikuus jahmatas Karzai Washingtoni sellega, et võttis soojalt vastu Iraani presidendi Mahmoud Ahmadinejadi. Veidi hiljem esines ta tulise lääne-vastase kõnega, milles süüdistas «välismaalasi» valmimispettuste korraldamises.
Samal ajal väidetakse, et Iraan on aidanud relvastada ja treenida mässulisi Afganistani lääneosas. USA välissuhete nõukogu märkis mullu, et mõned analüütikud nimetavad Iraani strateegiat «kaose haldamiseks».
Šiiitlik Iraan tegi algselt läänega koostööd, kui sunnide Talibani liikumine 2001. aastal laiali aeti. Iraan solvus aga väga, kui Bush nad 2002. aastal «kurjuse telje» riikide hulka arvas.
Copyright The Financial Times Limited 2010.