L, 30.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Telefoniga saab depressiooni vastu võidelda

Hans-Martin Tammesalu
Facebook
Comments
Foto: Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituut

Uus telefonirakendus aitab kasutajatel positiivselt mõelda ja depressioonist üle saada.

«Varane depressiooni ilmingute märkamine ja eneseabi võib heal juhul tervise taastada ilma, et antidepressantidega tuleks appi rutata,» sõnas psühhiaatria professor Airi Värnik. Depressiooni levimuseks 14-15-aastaste noorte hulgas on umbes 10 protsenti, lisaks alalävine depressioon kui haiguseelne seisund 30 protsenti. Kui raske depressioon on kliiniline seisund, mille puhul tuleb tingimata abi otsida vaimse tervise spetsialistilt, siis depressiooni kergemate vormide puhul võivad tõhusaks toeks olla eneseabivõtted.

Tänapäeval on peaaegu kõigil taskus väike abimees – nutitelefon. Üheks võimaluseks varustada masenduses inimene eneseabivõtete arsenaliga on panna need nutitelefoni rakendusse. Vaimset tervist toetavaid mobiilirakendusi on eesti keeles olemas veel vähe, kuid Norra finantsmehhanismi rahvatervise programmi toetusel on aastal 2015 neid valmimas koguni neli tükki. «Deprest vabaks!» on kolmas nende hulgas.

«Deprest vabaks!» aitab toime tulla kerge ja mõõduka depressiooniga, suunates inimest tegelema oma mõttemustritega. Depressiivsel inimesel on kalduvus näha maailma tumedamates värvides ning tõlgendada täiesti tavalisi olukordi endale ebasoodsate või isegi ohtlikena. Selline negatiivne mõttemuster hoiab inimest kinni depressiooni nõiaringis, millest väljuda aitab niisuguste mõtete kahtluse alla seadmine ning muutmine – asendamine positiivsemate mõtetega.

«Deprest vabaks!» rakendus sisaldab võimalust kõigepealt enda depressiooni taset testida. Eneseabivõtetega tutvub kasutaja läbi igapäevaelu olukordade kirjelduste ja vastavate harjutuste, mis illustreerivad seda, kuidas ühest ja samast asjast võib erineval viisil mõelda (negatiivselt, neutraalselt, positiivselt). Lõpuks jagab rakendus soovitusi positiivsete mõttemustrite kinnistamiseks ja negatiivsete mõttemustrite muutmiseks. Rakendus on saadaval Google Play ja App Store'i veebipoodides.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles