Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Kruuse: Tormasse maetud sigade juhtumist tuleb tõsiselt õppida

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Maaeluminister Urmas Kruuse
Maaeluminister Urmas Kruuse Foto: SCANPIX

Maaeluminister Urmas Kruuse sõnul tuleb Torma prügilaga piirnevale alale maetud sigade juhtumist tõsiselt õppida, et juhtunu ei korduks.

Kruuse kohtus esmaspäeval Torma valla juhtidega, et selgitada olukorda seoses Tormasse maetud sigadega, teatas põllumajandusministeerium BNS-ile. Kohtumisel osalesid lisaks Kruusele Torma vallavanem Triin Pärsim, Torma vallavolikogu esimees Ülvi Nool, abivallavanem Tõnu Uuna, VTA peadirektor Ago Pärtel ja Jõgevemaa veterinaarkeskuse juhataja Harles Kaup.

«Mõistan täielikult kohalike elanike muret elukeskkonna ohutuse pärast,» ütles maaeluminister. «Jõgevamaa juhtum tõi välja rea kitsaskohti, millest kõigil seotud ametkondadel tuleb tõsiselt õppida. Kavatsen kokku kutsuda ka kõigi kohalike loomatauditõrje komisjonide liikmed, et Tormas juhtunu ei korduks.»

Ministri sõnul on seoses sigade Aafrika katkuga nii suure seafarmi likvideerimine Eestis esmakordne kogemus. «Vaatamata kõigile olemasolevatele plaanidele seisime silmitsi hulga probleemidega, mida tuleb põhjalikult analüüsida ja millest tuleb õppida. Torma valla välja toodud küsimused on siin abiks,» sõnas Kruuse.

Torma valla territooriumile maeti Puurmanni valla seafarmis sigade Aafrika katku tõttu hukatud enam kui 6000 siga. Taudikolde sead maetakse juhul, kui nende põletamine ei ole suure koguse tõttu võimalik. Enne matmist peab keskkonnaamet kinnitama põhja- ja pinnavee kaitstust matmispaigal. 

Tormas ilmnesid korjuste matmisel mitmed kitsaskohad alates ühest lekkinud veokist kuni probleemideni pimedale ajale jäänud viimaste korjuste matmisel. Veterinaar- ja toiduameti kinnitusel ei lekkinud veokist küll nakkusohtlikku materjali, kuid VTA on juhtumist lähtuvalt kontrollinud üle korjuseid vedavate autode lekkekindluse ning korraldanud ümber tegevust matmispaikades.

«Peame Jõgevamaa juhtumi valguses üle vaatama ka kohalike loomatauditõrje komisjonide töö, et nende toimimisele saaks kindel olla,» sõnas Kruuse. «Oluline on kohaliku omavalitsuse õigeaegne kaasamine, sest protsess eeldab kindlasti kohalike mõistmist ja vajadusel ka abijõudu.»

Maaeluminister Urmas Kruuse ja VTA peadirektor Ago Pärtel osalevad teisipäeval erakorralisel riigikogu maaelukomisjoni istungil.

Tagasi üles