Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lissabon ägab turistide tulva all

Lissabonis majaseinale kirjutatud arvamusavaldus turistide kohta. FOTO: trekearth.com

Tänu ambitsioonikale internetikampaaniale, suhteliselt soodsatele hindadele võrreldes teiste samalaadsete sihtkohtadega, kasvavale kruiisisadamale ja turvaprobleemidele teistes päikeselistes paikades tõmbab Portugali pealinn ligi üha suuremal hulgal turiste.

Tänavu külastab Lissaboni hinnanguliselt 3,6 miljonit turisti, kes seal ka ööbivad, kirjutab Bloomberg Business. Arv ületab linna elanikkonna enam kui 6,5 korda.

Aastatagusega kõrvutades on turistide ööbimised Lissabonis esimese kuue kuuga kasvanud 11,8 protsenti. Tõus on aidanud tuua Portugali välja majanduslangusest ning tänavusest SKTst peaks turismindus tagama 15,8 protsenti.

Kohalikud elanikud on aga hakanud organiseeritult protestima. Nad tunnetavad, et turistid tõrjuvad neid üha enam välja tänavatelt, linnatranspordist ja isegi korteritest.

Nagu kurtis organisatsiooni «Inimesed elavad siin» juht Isabel Sa da Bandeira: «Igal pool käib pidu.»

«Igal pool» ei ole liialdus, sest turistid on hakanud ööbima korterites. Kui IMFja Euroopa Liit 2011. aastal Portugalile abipaketi korraldasid, oli üheks tingimuseks pikkade üürilepingute kaitse järkjärguline eemaldamine.

Selle tulemusel on omanikud loobumas pikaajalistest üürilistest ning hakanud müüma kinnisvara välisinvestoritele – või üürima neid otse turistidele lühikülastuste tarvis.

Mõnedes Lissaboni osades on ruutmeetri müügihinnad alates 2011. aastast hüpanud 60 protsenti.

Raha voolab riiki jõgedena. Mullu investeeriti Portugali kinnisvarasse 730 miljonit eurot, millest välismaalaste osakaal oli 90 protsenti. Tänavu tõusevad kinnisvarainvesteeringud prognooside kohaselt miljardile eurole.

Tulemuseks võib olla kohalike väljaränne Lissabonist.

«Kinnisvaraomanikud avaldavad elanikele survet, et nood lahkuksid ja nad saaksid kortereid turistidele välja üürida,» ütles Lissaboni Santo Antonio linnaosa volikogu esimees Vasco Morgado. 

Tagasi üles
Back