Reoveest saab toasoe ja pliidiküte

Siiri Erala
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Suurbritannias asuvas väikelinnas saab osa elanikest toasooja ning toiduvalmistamiseks vajaliku gaasi kohalikust reoveepuhastusjaamast.

Didcot elanikkond ulatub pea 25 000 inimeseni ja reoveest saadud gaasi tarbib seal kuni 200 majapidamist, vahendas Tartu Ülikooli teadusportaal Novaator.

Gaasiettevõtte British Gas esindaja Martin Orrilli sõnul ei märka tarbijad mingeid erinevusi, sest gaas puhastatakse kõrgeimate standardite järgi ning on lõhnatu.

Kogu protsess võtab alates reovee kogumisest ja esmasest settekaevudesse jõudmisest aega alla kolme nädala.

Heitvees sisalduvad tahked osad suunatakse autoklaavidesse, kus anaeroobsed bakterid ensüümide abil protsessi kiirendamiseks need lahustavad. Selle käigus tekib metaan, mida saab põletamise teel kasutada elektrit tootvate turbiinide juures. Samas on seda võimalik ka puhastada ning suunata üldisesse gaasivõrku.

Ettevõtte British Gas sõnul on gaasi tarnimine elektriga võrreldes palju efektiivsem, sest elektri genereerimisel kaob umbes kaks kolmandikku energiast.

Tulevikuplaanid näevad ette sarnaseid projekte ka teistes Suurbritannia linnades. Üks neist näiteks peaks varustama järgmise aasta keskpaigaks 500 Manchesteri majapidamist.

Praegune projekt läks maksma 2,5 miljonit naela ehk ligikaudu 43 miljonit eesti krooni.

Euroopa Liidu direktiivi järgi peab Suurbritannia aastaks 2020 kindlustama, et vähemalt 15 protsenti energiatarbimisest tuleb taastuvenergiast.

Suurbritannias tekib aastas hinnanguliselt 1,73 miljonit tonni kanalisatsioonisetteid ning selle tehnoloogia kasutusele võtmine kõikides reoveepuhastusjaamades võimaldaks gaasiga varustada 350 000 majapidamist.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles