Päevatoimetaja:
Sander Silm

Ettevõtjaid paneb Suurbritannia lahkumine enam muretsema kui Kreeka oma

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Marge Tubalkain
Copy
Suurbritannia kodanikel on võimalus raha eest mõne teise ELi liikmesriigi kodakondsus omandada.
Suurbritannia kodanikel on võimalus raha eest mõne teise ELi liikmesriigi kodakondsus omandada. Foto: iea.org.eu

Euroopa ettevõtted muretsevad rohkem tagajärjede pärast, mis võivad kaasneda Suurbritannia lahkumisega Euroopa Liidust kui selle pärast, mis võiks juhtuda Kreeka lahkumisega eurotsoonist. 

Auditeerimis- ja nõustamisfirma Grant Thorntoni hiljuti läbi viidud üle-euroopalise uuringu tulemused viitavad, et nii Suurbritannia kui ka Kreeka suhtes valitsev ebakindlus võib kaasa tuua Euroopa majanduse destabiliseerimise. Seda just nüüd, mil Euroopas on lõpuks hakatud nägema märke majanduskasvust ja tarbijate usalduse taastumisest, teatas Grant Thornton. 

Baltikumis suur hirm brittide lahkumise ees

Grant Thorntoni uuringust Future of Europe selgub, et peaaegu kaks kolmandiku eurotsooni ettevõtetest usuvad, et Suurbritannia välja astumine Euroopa Liidust avaldab Euroopale negatiivset mõju. Kreeka eurost loobumise negatiivsetesse tagajärgedesse uskus 45 protsenti vastajaist.

Mõlema kõnealuse riigi ettevõtjate hirmud on loomulikult veelgi suuremad: Suurbritannia ettevõtteist arvas 72 protsenti, et nende riigi lahkumisel ühisliidust on negatiivne mõju ning 84 protsenti Kreeka ärijuhtidest uskus Grexiti negatiivsetesse tagajärgedesse.

Huvitaval kombel on Balti riikides hirm brittide euroliidust lahkumise pärast isegi suurem, kui brittidel endil: 84 protsenti Eesti, 70 protsenti Läti ja 86 protsenti Leedu ettevõtjatest näeb sel negatiivseid tagajärgi. Kreeka eurotsoonist väljumist võetakse aga siinmail üsna rahulikult, näiteks Eestis näeb seda negatiivsena vaid viiendik ettevõtjaist.

Sacha Romanovitch, Grant Thornton UK tegevjuht kommenteeris, et Brüsseli ja Londoni suhted pole alati mugavad olnud, kuid pole kahtlustki, et Euroopa äriringkonnnad hindavad Suurbritannia liikmeksolekut väga kõrgelt.

Britid on mures

«Oleme vestelnud Suurbritannia keskmise suurusega ettevõtete juhtidega ning nende jaoks on potentsiaalne välja astumise/liikmeks jäämise referendum tõeline ja murettekitav probleem. Arvamusküsitlused näitavad, et referendumil on selge võimalus saada vastuseks välja astumise soov ja arvestades Londoni staatust Euroopa finantskeskusena, on lihtne mõista, miks Euroopa ettevõtted on mures,» leidis Romanovitch.

Suurbritannias 7. mail toimunud üldvalimised võitnud konservatiivide liider ning peaminister David Cameron on öelnud, et referendum Suurbritannia Euroopa Liitu jäämise või väljaastumise kohta toimub 2017. aastal. Poliitikavaatlejad on arutlenud ka võimaluse üle, et referendum võidakse korraldada veelgi varem, juba tuleval aastal.

Tagasi üles