Hirmutav tõdemus: maailma majandusel pole enam päästepaate

, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Titanicu päästepaat number neli
Titanicu päästepaat number neli Foto: SCANPIX

Globaalne majanduskasv on seisakule häirivalt lähedal. Rahvusvahelised organisatsioonid on kasvu järjest madalamaks hinnanud – viimane oli ÜRO, mille hinnangul kasvab maailma majandus tänavu 2,8 protsenti.

See on veel õige pisut kõrgem 2,5-protsendisest majandkasvust, mida hinnatakse maailma majanduskasvu mõistes surutiseks, kirjutab The Telegraph. Mida kauem on majanduskasv tagasihoidlik, seda suurem on risk, et majanduse taastumine hiljutisest kriisist oli lühiajaline.

Warwicki ülikooli andmed näitavad, et mida vanem on majandus, seda vähem see kasvab. Äritsükkel pikeneb, samuti suurenevad varud ning ettevõtted piiravad kulutamist.

Stephen King Suurbritannia pangast HSBC ütles aga, et ametkondadel on järgmise majanduslangusega toimetulekuks hirmuäratavalt vähe võimalusi. Enamikus arenenud riikides on intressimäärad juba nulli lähedal, võlakoorem on ülisuur ning fiskaalvõimekusel on vähe ruumi. «Maailmamajandus seilab üle ookeani ilma päästepaatideta hädaolukorraks,» hindas King.

Ta hindas oma raportis, et USA keskpank on alates 1970ndatest langetanud intresse iga majandussurutise ajal. «Sedalaadi leevendus on nüüd täiesti välistatud. Samal ajal on eelarvepuudujäägid ikka ebamugavalt kõrgel,» hindas ta. Kui majandus peaks praegu kukkuma, on järel vaid halvad valikud. 

USA iga taastumine majanduskriisist on olnud eelmisest nõrgem. Keskmine kasvumäär on langenud 4,5 protsendilt 1980ndatel kahe protsendini seekord.  

Tagasi üles