Eurotrükk ohustab Euroopa pensioneid

Urho Meister
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Itaalia pensionärid protestivad Napolis väikeste pensionide, kehva hoolekande ja kasvavate eluasemekulude vastu.
Itaalia pensionärid protestivad Napolis väikeste pensionide, kehva hoolekande ja kasvavate eluasemekulude vastu. Foto: Pacific Press / Sipa USA

Rekordmadalad intressimäärad ja Euroopa Keskpanga (EKP) rahatrükk võivad jätta miljonid eurooplased ilma loodetud mugavast pensionipõlvest.

Hirm, et pensionide väljamaksed on määratud vähenema, tuleneb ettevõtete pika tähtajaga võlakirjade tootluste teravast langusest pärast seda, kui EKP otsustas hakata ostma üles riigivõlakirju.

Eriti suure löögi alla võivad sattuda määratud tuluga (defined benefit, DB) pensioniskeemid, mis arvutavad oma tulevasi kohustusi liikmete ees lähtuvalt pikaajaliste firmavõlakirjade tootlustest, kirjutab Financial Times.

Euroopa pensionifondide assotsiatsiooni PensionsEurope tegevjuhi Matti Leppälä sõnul tuleb poliitikutel kaaluda võimalust lubada pensionifondidel muuta oma kohustuste arvutamiseks kasutatud allahindluse määra, et võtta arvesse rahatrüki moonutav mõju.

Leppäläga nõustub Standard & Poor’si analüütik Paul Watters, kes usub, et kaotajateks läävad lõppkokkuvõttes pensionärid.

Leppälä hinnangul võib pikk madalate intressimäärade periood tuua kaasa DB pensionifondide sulgemise Euroopas.

Tagasi üles