Neljandaks tööstusrevolutsiooni kutsutakse ka kui Industry 4.0 või Tööstus 4.0 ja selle eesmärgiks on ühendada interneti teel masinad ettevõtetes ja ettevõtete vahel. Sedasi saavutatakse senisest palju paindlikum ja odavam tootmine, näiteks on võimalik toota personaalseid tooteid masstootmise hinnaga. Samas eeldab see töötajatelt uut väljaõpet.
Osalesid Christian-Matthias Schlaga, Saksamaa suursaadik Eestis, Kristen Michal, Eesti majandus- ja taristuminister, Professor Reiner Anderl, Darmstadti Tehnikaülikool, Bo Henriksson, ABB AS juhatuse esimees. Küsitles Tiit Pekk, Codeborne AS.
Kuidas peaks neljas tööstusrevolutsioon mõjutama riigi tööstuspoliitikat?
Christian-Matthias Schlaga: Saksamaa jaoks ei ole Tööstus 4.0 ei ole eesmärk omaette vaid tööriist olemaks Aasia riikidega ja Ameerika Ühendriikidega konkurentsivõimelised. Tööstus annab üle 30 protsendi Saksamaa SKP-st, see on oluline tööandja ja me soovime olla maailmas selle valdkonna nr. 1 tegija.
Professor Reiner Anderl: Lisaks tehnoloogilistele väljakutsetele peame tegelema ka poliitiliste väljakutsetega. Tööstus 4.0 on piirideta. Peame looma väga palju standardiseeritud seadusi, mis puudutavad omandikaitset, turvalisust, andmesidet jne. Selleks, et saaksime potentsiaali ära kasutada, peame tegevused harmoniseerima.
Milliseid samme astub Eesti oma tööstuspoliitika loomisel?
Kristen Michal: Eestis oleme loomas Rohelist Raamatut, mis liigub Tööstus 4.0-ga samas suunas. Eestis on üsna normaalne, et meie seadmed omavahel suhtlevad ja kõik on kodeeritud. Saksamaa on kindlasti tööstuse eesrinnas ja meil oleks hea meel, kui saame kaasa aidata uue väärtuse loomisele.