R, 1.12.2023

Lugeja küsib: miks on keelatud autoakende toonimine?

Hanneli Rudi
, Tarbija24 juhataja
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tumendatud autoklaasi paigaldamine.
Tumendatud autoklaasi paigaldamine. Foto: Peeter Langovits / Postimees

«Miks on keelatud esimeste akende toonimine autodel? Kuigi linnapildis on selliseid autosi näha palju, kellel on esimesed aknad toonitud,» küsib lugeja.

Vastab maanteeameti tehnoosakonna juhataja Jürgo Vahtra.

Juhi vaateväljas olevate klaaside toonimine on liiklusohutuse küsimus. Klaaside toonimine on seadusega reguleeritud selle pärast, et tagada juhile hea nähtavus kõigis ilmastikuoludes. Näiteks pimedas on toonitud esiklaasiga sõitmine kindlasti ohtlik ning ka lihtsalt pilvise ilmaga on läbi toonitud esiklaasi liikluse jälgimine raskendatud.  Seetõttu on esiklaasi toonimine keelatud ka näiteks päikselises Lõuna-Euroopas.

Euroopas on kehtestatud läbipaistvuse nõuded juhi vaatevälja jäävatele klaasidele.  Juhi vaateväljas olevateks klaasideks loetakse esiklaasi ja esimesi nii vasak- kui ka parempoolset küljeklaasi.

Juhi vaateväljas olevate toonitud klaasidega sõitvate autode omanikud on enamasti lasknud klaasid omavoliliselt kiletada, ilmselt mõtlemata seejuures enda ja teiste liiklusohutusele. Kindlasti ei läbi need sõidukid tehnoülevaatust ja politsei silma alla sattudes suunatakse need sõidukid erakorralisele ülevaatusele.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles