Kinnisvarafirmad eraisikute üüritulu maksukärpest suurt kasu ei oota

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tõnu Toompark
Tõnu Toompark Foto: Peeter Langovits/Postimees

Valitsuse kava langetada eraisikute üüritulu maksumäär 20 protsendilt 16 protsendile tundub kinnisvarafirmade liidule esmapilgul liiga väike, et sellest suuremat muutust võiks oodata.

«Suhtun võrdlemisi pessimistlikult sellesse ootusse, et 20-protsendilise langetusega võiks 70 protsenti üürileandjatest nii-öelda põranda alt välja tuua,» ütles liidu juhatuse liige Tõnu Toompark BNSile. «Veel aasta tagasi kõneldi 40/60 suhtega maksustamisest, nüüdseks on seda plaani järelikult kõvasti kärbitud, võib-olla paneb see midagi turul liikuma, aga kahtlen selles.»

Samuti jäi Toompark kahtlevale seisukohale seoses uue maksusoodustuse mõjuga maksusüsteemi õiglasemaks muutmisel. «Ei jagune need kulud korterile midagi nii ühtlaselt aasta peale ära, üürnik on kolm aastat sees, siis tuleb teha remont, panna võib-olla pool aastaüürist selle alla, samal ajal maksab omanik kommunaalarveid, nii et need kulud koonduvad ikkagi ühte perioodi kokku ja siis selline maksuvabastus ei aita.»

Valitsuse kava kohta hakata maksudeklaratsioonil nõudma kinnitust, et üüritulu ei saada, ütles Toompark, et võib-olla selline mikromuudatus võib positiivset mõju tuua. «Sellised peened asjad teinekord ikka aitavad kaasa, võib-olla ka mingi nupu värvi muutmine veebilehel paneb inimese teistsugust otsust langetama.»

Toompargi sõnul on üürileandjatele peamine lahendus ikkagi teha oma ettevõte korteri haldamiseks, et saaks kulusid korrektselt tuludest maha arvata.

Kui valitsus peaks aga tahtma tõsiselt olukorda üüriturul parandada, siis oleks tema hinnangul ainuvajalik kaotada üüritulult maksud 10 aastaks sootuks. «Kui loobuti ettevõtete jooksvalt maksustamisest, siis oli ju näha kuidas käibed ja kasumid tõusid, ja kasumi väljavõtmisel siis ka deklareeriti lõpuks rohkem tulu ja maksti makse. Ka üüriturule kuluks ära näiteks 10-aastane periood, mille jooksul makse ei oleks, aga deklrareerida tuleks, selle järel oleks kõigil juba raskem lõpetada tulude deklareerimist päevapealt,» rääkis Toompark.

Rahandusministeerium on kooskõlastusringile saatnud tulumaksuseaduse muudatuse, milles muuhulgas antakse eraomanikest üürileandjatele 20-protsendiline tulumaksusoodustus, mis teeb efektiivseks maksumääraks renditulult 16 protsenti. Ministeerium eeldab, et tulu hakkab deklareerima 70 protsendi üüripinnal elavate leibkondade kohta, mille oodatav mõju füüsilise isiku tulumaksu laekumisele 2017. aastal 6,9 miljonit, 2018. aastal 7,3 miljonit ja 2019. aastal 7,8 miljonit eurot.

Tagasi üles