Euroopa Liidus on miinimumpalkade vahe kümnekordne, Eesti oma on üks väiksemaid.
Statistika: Eesti miinimumpalk on Euroopas üks kehvemaid
Euroopa Liidu 28 liikmesriigist 22s on 1. jaanuari seisuga fikseeritud miinimumpalk, selgub Eurostati ülevaatest. Kui Bulgaaris on see 183 eurot, siis Luksemburgis küünib see 1923 euroni. Nende riikide puhul, kus pole riiklikult sätestatud miinimumpalga kuutariif, arvutatakse see välja, võttes aluseks keskmine töötunni eest makstav tasu, mis võib riigiti erineda.
Fikseeritud miinimumpalgaga riigid saab jagada kolmeks. Alla 500-eurost miinimumtasu saadakse Bulgaarias, Rumeenias, Leedus, Tšehhis, Ungaris, Lätis, Slovakkias, Eestis, Horvaatias ja Poolas. 500 ja 1000 euro vahele jääb viies riigis kehtestatud tasu – Portugal, Kreeka, Malta, Hispaania, Sloveenia. Ülejäänud seitsmel euroliidu liikmesmaal küünib see üle 1000 euro. Võrdluseks, USAs oli miinimumtasu 1035 eurot.
Miinimumpalga suurust saab võrrelda ka selle osakaaluga keskmisest palgast. Kõige väiksem on see Eestis ja Tšehhis, kus miinimumpalk moodustab 40% keskmisest palgast. Hispaanias ja Rumeenias on see vaid veidi kõrgem – vastavalt 41 ja 42%. Kõige kõrgem on see aga Portugalis ja Prantsusmaal, kus miinimumpalk on 60% keskmisest palgast. Võrreldes 2008. aastaga on miinimumpalk pea kõikides riikides kasvanud, va Kreeka, kus see langes 14% ja Iirimaa, kus jäi samaks. Kõige enam kerkis miinimumtasu Rumeenias (+95%), Bulgaarias (+64%), Slovakkias (+58%) ja Lätis (+57%).