R, 8.12.2023

Riigiasutused täpsustasid kiirlaenuandjate järelevalve tingimusi

Siiri Liiva
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kiirlaenu reklaam
Kiirlaenu reklaam Foto: Toomas Huik / Postimees

Hiljuti toimunud kohtumisel täpsustasid tarbijakaitseameti ning finantsinspektsiooni juhid ja spetsialistid tarbijakrediidi turu järelevalve tingimusi.

Asutuste teatel lepiti kokku peamiste järelevalvevaldkondade koostöö arendamises: vastutustundliku laenamise põhimõtte järgimine, krediidivõimelisuse hindamine ning finantsteenuste reklaami järelevalve.

Lisaks otsustati luua ühetaolised juhised, uuendada ning laiendada seniseid juhendeid, mis tagaksid parema õigusselguse kogu sektorile. Samuti tõdesid pooled vajadust tõhustada infovahetust. Kaardistati ka ühiseid koostöökohti sektori tegevuse järelevalves.

«Koostöö ja ühtsed reeglid annavad sektorile selge ühetaolise arusaama oodatavatest muutustest,» ütles tarbijakaitseameti peadirektor Andres Sooniste, teatab amet. Ta lisas, et infovahetus tagab muuhulgas ka objektiivse teabe tarbijakrediidi ettevõtete tegevusloa väljastamise otsuse tegemisel.

«Usume, et uued reeglid ja tegevusloa nõue aitavad kaasa finantsturu suuremale läbipaistvusele ja ausamale toimimisele. Tarbijakaitseameti poolt läbiviidud ja läbiviidavad menetlused on meile oluliseks sisendiks krediidiandjate juhtide sobivuse hindamisel tegevuslubade väljastamisel,» ütles finantsinspektsiooni juhatuse liige Andre Nõmm.

Nii finantsinspektsioon kui tarbijakaitseamet juhivad tarbijate tähelepanu sellele, et enne finantskohustuse võtmist tuleb hoolikalt läbi mõelda selle vajadus ning hinnata seda, millised on reaalsed võimalused võetud kohustuse täitmiseks.

Oluline on põhjalikult tutvuda lepingutingimustega ning uurida, kui suured on laenusummale lisanduvad kulud. Arvesse tuleb võtta nii intressi ehk krediidi kasutamise eest makstavat tasu kui ka muid laenuga seonduvaid tasusid.

Samuti on soovituslik täpsustada, millised on tarbija jaoks  tingimused maksepuhkuse saamiseks ja kuidas toimida laenu tagasimaksmisel tekkinud  makseraskuste korral.

Seaduste muudatused, mis sätestavad karmimad reeglid tarbijakrediidi, sealhulgas kiirlaenu väljastamisele, seavad tarbijakrediidiandjate ja –vahendajate üle järelevalvet tegema finantsinspektsiooni ja tarbijakaitseameti.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles