E, 11.12.2023

Kuidas tunda ära võltsitud mootorsaagi?

Siiri Erala
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mootorsaag Stihl MS441.
Mootorsaag Stihl MS441. Foto: Tootja foto

Septembri alguses tabati Valga piiripunktis Lätist tulnud kaubik võltsitud Stihli saagidega. Seni on saadud kätte 22 võltsitud kettsaagi, kuid tõenäoliselt on neid Eestis liikvel rohkem. Kuidas võltsingut ära tunda, selgitab saagide hulgimüüja Floratech juht Airon Põlda.

Võltsingud on professionaalseks kasutuseks mõeldud kettsaagide Stihl MS441 ja Stihl MS460 koopiad, mis ei ole kuigi töökindlad. Esimene märk sellest, et tegu võib olla võltssaega, peitub juba müügiviisis. Enamasti müüakse võltsitud saage käest kätte, müüjad pakuvad saage kaubikust ja räägivad kehva vene keelt. Hind on võltssaagidel 2500 kuni 8000 krooni.

Saage uurides tasub aga tähelepanu pöörata järgmistele detailidele.

Juhtplaat. Võltssae juhtplaadil on kiri Stihl ja Made in Germany paigaldatud kleepsuna ja asub ainult ühel pool plaati. Originaal-Stihli juhtplaadil asub kiri mõlemal pool, samas on nimetatud ka juhtplaadi tüüp rollomatic, duromatic jne. Lisaks on võltsingul väike auk juhtplaadi otsatähiku määrimiseks, originaali juhtplaadi otsas auk puudub;

Kütuse ja õlipaagi kork. Eriti hakkavad silma võltssae kütuse-ja õlipaagikorgid. Võltsingul on need keeratavad ja musta värvi, originaalil on korgid patenteeritud lukustisüsteemiga ning musta ja valget värvi.

Värv. Stihli erksa oranži asemel on võltsitud sae detailid tuhmunud oranži värvusega.

Karter. Mootori karter on võltssaagidel metallivärvi, originaalil aga peab see olema eritöötlusega valge pulbervärviga värvitud.

Starteri- ja ketikaas. Võltssaagidel on Stihli kiri starteri- ja ka ketikaanel kleepsuna, originaalil on selleks eriline plastikdetail ja kiri on ketikaanele pressitud.

Ketipiduri link on võltsingu puhul kinnitatud ketikaane külge, originaalil mootori korpuse külge.

Õhufiltri kaas. Võltsingu õhufiltri kaas on kinnitatud mutriga, originaalsael Stihl MS441 on see kinnitatud klambritega.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles