Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Swedbanki süüdistatakse maffiameetodite kasutamises

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Tõnis Oja
Copy
Swedbanki logo.
Swedbanki logo. Foto: SCANPIX

Swedbanki varahaldusüksust Robur süüdistatakse oma klientide türanniseerimises eesmärgiga hoida ära grupihagi esitamine Rootsi suurimale pangale.

Rootsi aktsionäride assotsiatsioon esitas Swebanki investorite nimel hagi, süüdistades panka selle eest, et müüakse fonde, mille haldustasud on kõrged, aga fondijuhid ise ei tee suurt muud kui järgivad aktsiaindeksit, kirjutab Financial Times.

Taolist praktikat, mida nimetatakse varjatud järgimiseks, on hukka mõistnud teadlased, tarbijagrupid ning ka finantssektori juhtivtöötajad. Swedbank, kellelt nõutakse seitse miljardit Rootsi krooni (770 miljonit eurot), ei nõustu väitega, et tema fondid tegelevad varjatud järgimisega.

Hagile on alla kirjutanud üle 3000 Swedbank Roburi kliendi.

Hagi esitati Rootsi tarbijavaidluste nõukogule (ARN), kuid Swedbanki sõnul pole selle juhtumi lahendamine ARNi pädevuses.

Pank lisas, et juhul kui ARN võtab juhtumi lahendamiseks ning panka sunnitakse investoritele raha tagastama, annab pank kliendid omakorda kohtusse.

Rootsi aktsionäride assotsiatsiooni tegevjuht Carl Rosen süüdistas panka maffialiku taktika kasutamises.

«Fakt, et Swedbank ütleb, et on valmistamas süüdistama grupihagis osalevaid üksikisikuid ning hoiatab, et see toob neile kaasa märkimisväärseid kulusid on äärmiselt häiriv. See ei ole 1930-ndate aastate Ameerika, see on 2015. aasta Rootsi,» ütles Rosen Financial Timesile. «Me näeme seda küll kui tühja ähvardust, aga see on väga agressiivne käitumine,» lisas ta.

Swdbanki kommunikatsioonidirektor Cecilia Hernqvist nimetab süüdistust absurdseks. «Selle juhtumi testimine kohtus on täiesti normaalne,» kinnitas Hernqvist avalduses.

Ka meie finantsinspektsioon on varem süüdistanud Eesti pensionifonde selles, et fondid investeerivad peamiselt nn indeksaktsiatesse, mistõttu võetavad teenustasud on põhjendamatult kõrged.

Tagasi üles