T, 3.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti kasutas ära viimase õlekõrre suhkrutrahvi tagasi saamiseks

BNS
Facebook
Comments 1
Foto: SCANPIX

Põllumajandusministeerium esitas neljapäeval hagi Euroopa Kohtusse, et saada Euroopa Liidult vähemalt osaliselt tagasi 34,3 miljonit eurot suhkru üleliigse laovaru eest makstud tasu.

Euroopa Kohtusse peab Eesti pöörduma, kuna Euroopa Komisjon ei rahuldanud Eesti taotlust tagastada suhkru üleliigse laovaru eest tasutud 34,3 miljonit eurot, vahendab BNS. «Mullu detsembris teatas komisjon, et nende hinnangul on faktilised asjaolud suhkru ja muude põllumajandustoodete laovarude puhul erinevad ning õigusaktide tõlkimata jätmisel on erinev mõju ettevõtjatele ja liikmesriikidele,» ütles põllumajandusministeeriumi avalike suhete nõunik Karin Volmer BNSile veebruaris.

Valitsuse hinnangul on Euroopa Komisjon rikkunud mitmeid asutamislepingust tulenevaid õiguse üldpõhimõtteid nagu hea halduse ja liidu tegevuse õiguspärasuse põhimõtet ning see on kaasa toonud liidu alusetu rikastumise, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Eesti pidi Euroopa Liiduga liitumisel tasuma niinimetatud trahvi erinevate kaupade üleliigsete laovarude eest. Vaidlus suhkru üleliigse laovaru osas on esile kerkinud, kuivõrd on kahtlus kas Euroopa Komisjon täitis omapoolset kohustust tagada, et vajalikud õigusaktid oleksid ühinemise kuupäeval Euroopa Liidu Teatajas eestikeelsena avaldatud.

Kuna Euroopa Liidu Üldkohus tühistas Euroopa Komisjoni otsuse muude põllumajandustoodete kui suhkru üleliigsete varude kindlaksmääramise kohta, tagastas komisjon Eestile ühenduse eelarvesse tasutud 2012. aasta lõpuks 6,6 miljonit eurot. Samale otsusele viidates on Eesti taotlenud ka suhkru üleliigse laovaru eest tasutud 34,3 miljoni euro tagastamist. Komisjon teatas detsembris 2014, et ei rahulda Eesti taotlust ning seega on Eestil võimalik pöörduda Euroopa Kohtusse.

Hagi esitamist toetab Euroopa Kohtu seisukoht, et Euroopa Komisjon ei täitnud omapoolset kohustust tagada, et vajalikud õigusaktid oleksid ühinemise kuupäeval Euroopa Liidu Teatajas eestikeelsena avaldatud.

Suhkru üleliigse laovaru eest on Eesti tasunud kokku 34,3 miljonit eurot ehk 75 protsenti määratud kogusummast 45,7 miljonit eurot. 25 protsenti määratust oli Eestil lubatud jätta endale kulude katteks, mistõttu ei tulnud seda liidu eelarvesse maksta.

Hagi esitamisega on Eesti Vabariik ära kasutanud kõik võimalused suhkru üleliigse laovaru eest ühenduse eelarvesse tasutud summa tagasisaamiseks.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles