K, 4.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Maksueksperdid kiitsid Helmi ja ametiautode kontrollimist

Andres Reimer
, majandusajakirjanik
Facebook
Comments
KPMG maksuosakonna juhataja Joel Zernask.
KPMG maksuosakonna juhataja Joel Zernask. Foto: Toomas Tatar

Rahvusvaheliste audiitor- ja nõustamisvõrgustike maksujuhid süüdistasid riiki segaste regulatsioonide pärast ja avaldasid toetust ametiautode lauskontrolli kriitika survel lahkumisavalduse esitanud Maksu- ja Tolliameti peadirektorile Marek Helmile.

Maksu- ja tolliametis Helmi käe all läbi viidud struktuurilised reformid ja vaimsuse kujundus on aidanud maksuhalduri kvaliteeti oluliselt tõsta, märgivad audiitorvõrgustiku Big4 ettevõte maksujuhid. See väljendub näiteks maksumaksjate jaoks üha mugavamas  e-maksuameti keskkonnas ja füüsiliste isikute jaoks kiirelt tagastatavas tulumaksus. Ettevõtjad on saanud kindlustunde, et maksuhaldur ei muuda oma seisukohti üleöö ning seisab oma kontrollitegevusega hea õiglase maksukonkurentsi ja ausa ettevõtluskeskkonna eest.

Päris kindlasti ei ole Maksu- ja tolliamet “valmis”, vaid paljusid protsesse tuleb pidevalt edasi arendada, kuid viimase paari aasta arengud on näidanud, et MTA on elujõuline ja kompetentne.

Hiljutised avalikku poleemikat tekitanud ametiautode kasutuse ning ehitusplatside süstemaatilise kontrolli aktsioonid ei ole kindlasti kvalifitseeritavad maksuhalduri ülereageerimise või võimu kuritarvitamisena, vaid on selgelt suunatud ausa maksukonkurentsi tugevdamisele.

 Ei ole võimalik mööda vaadata asjaolust, et mitmed hiljutised seadusemuudatused on nii maksuhalduri kui ka maksumaksjad pannud keerulisse seisu, kuna need on ebaselged ja põhjalikult läbimõtlemata, mistõttu võivad eri osapooled neid väga erinevalt tõlgendada, märgivad Big4 maksuvaldkondade juhid. Maksuhaldur aga peab tagama kõikide maksuseaduste täitmise ühtviisi - segaste regulatsioonide jõustamisega tekitab riik ise asjatuid erimeelsusi maksumaksjate ja maksuhalduri vahel. Tekkinud olukorra lahendus aga ei saa kindlasti olla maksuameti juhi välja vahetamine. Kui maksuseaduse vastuvõtmisel ei osata planeerida selle rakendamise võimalusi selliselt, et ettevõtluskeskkonna põhiväärtused on tagatud, siis tuleks pigem kaaluda, kas üldse on vaja selliseid maksukohustusi kehtestada, avaldasid audiitorid.

Pöördumise tegid Joel Zernask (KPMG Baltics), Ranno Tingas (Ernst&Young Baltic), Villi Tõntson (PricewaterhouseCoopers), Mait Riikjärv (Deloitte Advisory).

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles