P, 1.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vandeadvokaat: maksuameti tegevus on piiripealne

, reporter
Facebook
Comments
Eesti poolel olevad piirialatähised
Eesti poolel olevad piirialatähised Foto: Marko Saarm / Sakala

Oma vaatlustegevusega on maksuameti käitumine piiripealne ning seaduslikkus küsitav, leidis advokaadibüroo Glikman Alvin & Partnerid vandeadvokaat Priit Raudsepp.

«Taoline e-kiri on paljudes põhjendatult arusaamatust ja pahameelt tekitanud. Tegemist on piiripealse tegevusega, mille seaduslikkus on küsitav,» ütles ta.

Esiteks, taolises vaatluses on jälitustoimingu sugemeid. Teadupärast on jälitustoimingud lubatud vaid kriminaalmenetluses.

«Teiseks, kuigi vaatlused on maksumenetluses lubatud, peab selle läbiviimiseks olema alustatud konkreetse maksumaksja suhtes maksukontrolli,» ütles Raudsepp. Maksukontrollist peab maksumaksjat enne kontrolli alustamist teavitama.

Kolmandaks, kui maksukontroll ongi alustatud, siis näib tegemist olevat niiöelda reaalajas kontrolliga ehk kontroll käimasoleva maksuperioodi osas, mille kohta maksumaksja veel maksudeklaratsiooni esitanud. «Kohtupraktika kohaselt on selline kontrolliviis on küll lubatud, kuid selleks peavad esinema väga kaalukad põhjendused ning need peavad olema esitatud ka maksumaksjale,» nentis vandeadvokaat.

 Käesoleval hetkel on tema sõnul suur tõenäosus, et maksuamet on rikkumas vähemalt teist ja kolmandat punkti.

Taolisi vaatlusi on maksuamet läbi viimas ka seonduvalt töötajate registriga, mille osas on seadusandja näinud ette erinormi. «Sellist erinormi vaatluste läbiviimiseks ilma konkreetse maksumenetluseta pole aga ettenähtud autodega seonduvalt,» tõi ta välja.

Raudsepp ütles, et maksutulu kokkukorjamine väärib kiitust, ent see saab toimuda üksnes kooskõlas seadusega. Praegune käitumine aga vähendab inimese soovi maksud vabatahtlikult ära maksta. «Taoline vaatlusprojekt võib paljudes trotsi tekitada ning viia veelgi väiksema maksulaekumiseni,» sõnas Raudsepp.  

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles