/nginx/o/2015/02/11/3756279t1hf280.jpg)
Kuigi virk aednik võis osa seemneid juba sügisel mulda pista, tuleks näiteks tänavu eriti populaarsete mustade tomatite külvamisega veel oodata.
Juhani puukooli postimüügi- ja turundusjuhi Tiina Rehema sõnul võiks taimede ettekasvatamise eesmärgil praegu külvata võõrasema-, petuunia- ja begooniaseemneid. Samuti tuleks praegu külvata ka maasikaseemneid, kui aednik soovib juba tänavu saaki saada.
Tomati, paprika ja maitsetaimede seemnete mulda pistmisega võiks oodata aga naistepäevani, sest märtsi alguses tuleb aknalauale paigutatud pottidele õuest juba piisavalt valgust. Kui neid taimi praegu ette kasvatama hakata, tuleks lisaks päevavalgusele kasutada ka taimelampe.
Pärast külvamist võib anuma katta kile või klaasiga, sest see aitab hoida niiskust. Rehema sõnul teevad inimesed kõige sagedamini just selle vea, et lasevad idaneval seemnel läbi kuivada. «Taime ju veel ei paista,» ütles Rehema, kelle sõnul ei tule mõned taimekasvatajad selle pealegi, et ka seemnete idanemise ajal tuleks mulda kasta.
Teine äärmus on tema sõnul aga ülekastmine. Liig märg muld on näpuga katsudes külm, ülemäära kuiv aga vastupidi soe. «Leida tuleks kuldne kesktee,» tõdes ta. Kui taim aga nina juba mullast välja pistab, tasub anumat katnud materjal umbse keskkonna tekkimise vältimiseks ära võtta.
Rohkelt aknalauapinda
Seemned soovitab Rehema esmalt külvata ühte suurde anumasse, näiteks jäätisetopsi, ning siis tuleks peagi tärganud taimedest tugevamad istutada ümber väikestesse pottidesse või jogurtitopsidesse. Kui sellega viivitada, ei ole taimedel piisavalt kasvuruumi ja see võib nende arengut aeglustada – nii kujuneb ka ettekasvatamise aeg tavapärasest pikemaks.
Seega tasub enne taimede ettekasvatamist järele mõelda, kui palju on majapidamises aknalaudu, millele eraldi pottides kasvavad taimed panna.
Rehema proovis kunagi kasvatada taimi ka sooja ahju peal, kuid seda viga ta enam ei korda. «Taimed venisid ühe ööga kümmekond sentimeetrit pikemaks,» rääkis ta oma kogemusest ja lisas, et kindlasti ei tohiks taimed jääda ka kaevetöid armastavate kasside või laste käpa- ja käeulatusse.
Hoolimata sellest, et tärganud taimed vajavad soojust ja valgust, ei tohiks neid päris aknaklaasi vastu suruda, sest nii kuum kui ka külm klaas teeb taimele kahju. Õuepeenrale tasub taimed istuda alles siis, kui öökülmaoht on möödas, olenevalt aastast näiteks mai lõpus või juuni alguses.
Kõige rohkem ostavad inimesed Juhani puukoolist marineerimiseks mõeldud kurkide seemneid. Üha enam tahetakse kasvatada aknalaual ka salatimaterjali, uuematest tulijatest näiteks harilikku portulakki või Uus-Meremaa spinatit.
«Olgu või kallim hind, uus läheb alati,» tõdes Rehema. Tema sõnul on kujunenud tänavu eriti populaarseks antioksüdantide- ja vitamiiniderohked mustad tomatid ehk tomat «Indigo Rose». Tomatid pole aga ainsad, mida saab kasvatada ebatavalises värvitoonis – müügil on ka kollase «Yellowstone Sutton’si» ja lillat värvi «Purple Sun F1» porgandi seemned.
Aianduskeskuse Hortes tootejuhi Lea Mässi sõnul ostetakse neilt kõige enam köögiviljaseemneid ning neist populaarsemad on tomat «Malle», kurk «Dirigent» ja hernes «Aamisepp».
Goji-marjad kasvama
Kõige enam on Hortesest küsitud aga hoopis häbeliku mimoosi, sidrunheina- ja karulauguseemnete järele.
Uutest ja huvitavatest köögiviljaseemnetest toob Mäss välja kollase, ananassimaitselise tomati nimega «Ananas», roheliste, ümmarguste viljadega kabatšoki «De Nice a Fruit Rond», meloni «Charentais», tumepunase võisalati «Maiko», eri värvi vartega lehtpeedi «Bright Lights» ning sinakashalli koorega kõrvitsa «Nagydobosi», mille sees on oranž ja magus viljaliha. «Esimest korda saab ise seemnetest kasvatada ka goji-marju,» lisas Mäss.
Tema sõnul võiks lillede seas uuteks tulijateks nimetada elulõnga moodi kasvavat väänkellukat ja täidisõielist kosmost.
Kaupluse Bauhof müügihitid on üsna sarnased. Esikohal troonivad seal tomati-, kurgi-, tilli- ja paprikaseemned. Bauhofi tootejuhi Andres Õunmaa sõnul osteti eelmisel aastal palju ka porgandi- ja herneseemneid.
Õunmaa sõnul müüakse Bauhofis ka värvilisi tomateid ja porgandeid, kuid nende kliendid eelistavad tomatitest kodumaiseid või Vene sorte ning porganditest on populaarseimad «Nantese» sordirühma omad. «Tõenäoliselt on see nii seepärast, et meil on 13 poodi, millest enamik asub väljaspool Tallinna, ning kliendid ostavad tavasorte,» ütles Õunmaa.
Mugavale aednikule soovitavad poed seemnelinti, kus on igale seemnele jäetud tulevase taime kasvamiseks piisav vahemaa. Õunmaa sõnul eelistavad inimesed seemnelinte näiteks porgandite puhul.
Porgandiseemnetega lindi võib usin aednik juba sügisel maha panna ning järgmisel aastal muretult taimede tärkamist oodata.
Uued seemnesordid
- Harilik portulak 0,94 eurot
- Uus-Meremaa spinat 0,94 eurot
- Tomat «Indigo Rose» 1,99 eurot
- Porgand «Yellowstone Sutton’s» 0,94 eurot
- Porgand «Purple Sun F1» 1,18 eurot
- Tomat «Ananas» 2,55 eurot
- Lehtpeet «Bright Lights» 1,18 eurot
Allikas: Juhani puukool