Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Lihtne õpetus taimede kasvatamiseks talvel

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Piret Lakson
Copy
Taimed kasvavad ka talvel lumehanges.
Taimed kasvavad ka talvel lumehanges. Foto: SCANPIX

Tallinnas elav hobiaednik Katrin Uverskaja õpetab, kuidas külvata talvel köögivilja- ja lilleseemneid minikasvuhoonesse ning paigutada need siis lumehange kevadet ootama.

Talikülvi meetodi juurde jõudis ta siis, kui hakkas otsima võimalusi taimede ettekasvatamiseks, kirjutab Kuulutaja. Kodus puuduvad tal selleks sobivad tingimused, tema korteris pole sobivaid aknalaudasid ja üheks segavaks faktoriks on ka kass, kes perenaise eeskujul soovib samuti käpad mullaseks teha.

Internetist leidis Uverskaja ameeriklanna Trudi Davidoffi katsetused: ta tõstis kaanega kaetud minikasvuhoonesse külvatud seemned talvel õue. Kevadel aga märkas ta oma üllatuseks neil rohelisi võrseid tärkamas.

Uverskaja kõneles õhinal, kuidas ta kõik oma taimed ja lilled nüüd õues ette kasvatab. «Talikülvi konteinerites kogevad seemned samu ilmastikutingimusi nagu avamaal. Väikesed minikasvuhooned kaitsevad seemikuid ja tärganud taimi lindude ja näriliste, tugevate tuulte ja vihmahoogude eest. Talvel külvatud seemned tärkavad looduslikul viisil. Soojade kevadilmade saabudes algab nende idanemisprotsess,» rääkis ta.

Naise sõnul aitab kõnealune talikülvimoodus kokku hoida ka raha. Mõne seemnepaki hinnaga võib peenrad lilli täis istutada. Poes ja turul müüdavad taimed ja istikud maksavad aga kevadel üsna soolast hinda.

Näiteks viieliitrine veekanister ongi valmis konteiner, mis lisakatmist ei vaja. See tuleb ainult pooleks lõigata, alumine pool mulda täis panna ja mulla peale seemned külida. Seejärel asetada ülemine pool, millelt kork ära võetud, alumisega kohakuti. Väga head on ka suured jäätisevannid, mille sisse mahub palju topsikuid ja plastkarpe. Isegi tualettpaberi rullisüdamikud võib mullaga täita ja igasse papist tuutusse ühe seemne panna.

Kogu kupatus tuleb aga asetada konteinerisse ehk minikasvuhoonesse, mille põhja ja kaanele on augud tehtud, et nii lumi kui ka vihm seemneid korralikult leotaksid ja need ära ei kuivaks. Värske õhu pidev ligipääs läbi augustatud kaane hoiab ära ka idandite mädanemise.

«Üks olulisemaid komponente talikülvi õnnestumisel on õige muld, mis peaks olema kerge ja poorne ning niiskust läbilaskev,» õpetas Uverskaja. «Väga hästi sobivad aianduspoodides müügilolevad pikeerimis- ja külvimullad. Tavaline aiamuld on aga reeglina liiga tiheda konsistentsiga.»

Talikülvata saab kõige erinevamate taimede seemneid alates köögiviljadest ja ürtidest ning suvelilledest põõsasteni välja. Näiteks jaanuaris võib julgesti külvata kõiki külmakartmatuid püsikuid ja suvikuid, nagu moonid, võõrasemad, petersell, till, murulauk, lehtpeet, sibul ja salat.

Tagasi üles