P, 3.12.2023

Finantsinspektsioon hoiatab kahtlaste veebilehekülgede eest

Stinne Loo
, reporter
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Ajal, mil hoiuseintressid pankades on madalad ja muul viisil vaba raha investeerimiseks ei ole kõigil piisavalt teadmisi, on aktiviseerunud tegevusloata petturid, kes püüavad olukorda ära kasutada.

Internetis levivad «soodsad» investeerimispakkumised, mis suunavad huvilised eestikeelsetele veebilehtedele, kus väidetavalt neid pakkumisi kasutanud isikud kirjeldavad edulugusid oma raha kasvatamisel. Investoreid kutsutakse üles teatud kindlate kauplemisplatvormide vahendusel ja petuskeemis kirjeldatud viisil investeerima. Jäetakse mulje, nagu suure tulu teenimine oleks selliste platvormide kaudu väga lihtne. Samuti pakutakse fikseeritud kõrge intressiga raha «hoiustamise» võimalust.

Kõnealuseid veebilehti reklaamitakse muuhulgas sotsiaalmeedias ja masspostituste vahendusel. Eesti investoritele suunatud veebilehed on üldjuhul eesti keeles ja «investorite» isikukirjeldustes on kasutatud eestipäraseid nimesid, näiteks: phewx.com/barceloona ja www.arvokoppel.com.

Isikuid, kelle edulugusid nendel veebikülgedel kirjeldatakse, ei ole reaalselt olemas. Ühte ja sama edulugu kasutatakse petuskeemi reklaamimiseks erinevates riikides ja keeltes. Mõned näited sama sisuga veebilehtedest teistes keeltes: denarx.com, penizex.com, kedysi.com, rytoj.com, trading-platform-online.com, tomasstodola.com.

Samuti on finantsjärelevalvele esitatud kaebusi Reef Capital Advisors`i kohta, kes Hong Kongi järelevalve veebilehel avaldatud hoiatuse kohaselt tegutseb ilma tegevusloata.

Finantsinspektsioon on hoiatanud ka rahapuu.eu veebilehte haldava Tallinna Investeeringute Grupi tegevuse eest, kes krediidiasutuse tegevusluba omamata pakub veebilehe www.rahapuu.eu kaudu fikseeritud intressiga finantsteenust. Nimetatud osaühingul puudub õigus avalikkuselt hoiuseid vastu võtta.

Finantsinspektsioon juhib tähelepanu, et investeerimisega kaasneb hulgaliselt riske. Investeerima peaks vaid instrumentidesse, mille olemust täielikult mõistetakse ja kasutada tuleks vaid tegevusluba omavaid teenusepakkujaid. Sealjuures tuleb kriitiliselt hinnata iga konkreetset investeerimissoovitust ja enne investeerimist läbi viia põhjalik taustauuring. Kui kahtlustate, et tegemist võib olla petuskeemiga, soovitame informeerida ka Finantsinspektsiooni.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles