Kuna konkurents töökohtadele on tihe, siis on mõned tööotsijad lisanud enda Cvsse väga loomingulisi asju – näiteks kirjutas üks 32-aastane tööotsija, et tal on 25 aastat töökogemust.
Kummalised valed, mida inimesed enda elulookirjeldusse lisavad
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Careerbuilder leidis, et üha enamad inimesed valetavad oma Cvs, vahendab Business Insider. 58 protsenti personalijuhtidest on tabanud kandidaadi valelt, ent vaid seitse protsenti neist on valmis valest mööda vaatama, kui kandidaat muidu meeldib.
Siin on valik valesid, mida inimesed oma elulookirjeldusse on lisanud:
- Taotleja lisas Cvsse oma isa töökogemuse. Nii isal kui pojal oli sama nimi, et üks oli junior ja teine oli senior.
- Tööotsija väitis, et oli peaministri assistent riigis, millel pole peaministrit.
- Tööotsija ütles, et oli keskkooli ajal korvpallis vabaviske tšempion. Ta tunnistas vale üles tööintervjuu ajal.
- Tööotsija väitis, et on olümpiavõitja.
- Tööotsija väitis, et on olnud ehitusel ülevaataja. Intervjuueerija sai teada, et tegu oli mõned aastad varem toimunud koerakuudi ehitusega.
- Tööotsija väitis, et tal on 25 aastat töökogemust – ta ise oli seejuures 32.
- Tööotsija ütles, et on olnud Madonna, Tom Cruise'i ja teiste kuulsuste lapsehoidja 20 aastat.
- Tööotsija lisas endale mitu töökogemust. Selgus, et ühes kohas oli ta töötanud kaks päeva, teises ühe ja kolmandas üldse mitte.
- Tööotsija kandideeris tööle ettevõttesse, mis oli temaga just töölepingu lõpetanud. Seejuures oli firma tema möödunud kogemuste nimekirjas koos märkega, et ta ei lahkunud vabatahtlikult.
- Tööotsija kandideeris ühele töökohale kaks korda, kusjuures töökogemus oli kummaski erinev.
Paljud valed ei ole sedavõrd läbinähtavad. 57 protsenti tööandjatest ütles, et on kokku puutunud oskustega liialdamisega, 55 on kokku puutunud vastutuse juurdevaletamisega ning 34 protsenti on muutnud oma ametinimetust. Teised levinud liialdused puudutavad akadeemilisi kraade, eelnevaid tööandjaid ning tunnustusi.