VW jätkab arendustegevuse globaalse liidrina

Volkswagen pole mitte ainult autotööstuse vaid kogu tööstuse teadus- ja arendustegevuse liider. Pildil Volkswageni kontseptsioonauto Golf R Touch messil CES 2015 Las Vegases. FOTO: John Locher / AP

Saksa autotootja Volkswagen jätkab globaalse teadus- ja arendustegevuse liidrina, edestades Lõuna-Korea kontserni Samsungi ja USA tarkvaratootjat Microsofti.

Volkswagen suurendas 2013. aastal investeeringuid teadus- ja arendustegevusse (T&A, ingl k R&D) 23,4 protsenti 2012. aastaga võrreldes, investeerides T&A valdkonda kokku 11,7 miljardit eurot, selgus Euroopa Komisjoni (EK) värskest ülevaatest The 2014 EU Industrial R&D Investment Scoreboard.

Samsung investeeris 2013 T&A valdkonda 10,2 miljardit eurot, kasvatades arenduskulutusi varasema aastaga võrreldes veerandi võrra (+25,4 protsenti). VW ja Samsung juhtisid ka mullu koostatud T&A edetabelit.

3. kohale tõusis Microsoft ja 4. koha sai edetabelis Intel. Neile järgnesid Šveitsi ravimifirmad Novartis ja Roche, jaapanlaste Toyota, Johnson&Johnson ja Google USAst ning Daimler Saksamaalt.

2004. aastaga võrreldes on edetabelis kohti kaotanud Toyota ja Daimler, teised tõusid. Kümne aasta tagused R&D liidrid Pfizer ja Ford USAst ning Siemens Saksamaalt on kukkunud edetabeli teise kümnesse.

Veel on kümne aasta taguse ajaga tuntavalt positsioone kaotanud põhjamaade T&A liidrid Nokia ja Ericsson, saades vastavalt 29. ja 28. koha. Nokia kukkus T&A edetabelis 19 ja Ericsson 11 kohta. Mõlema kulutused T&A valdkonnas olid 2013 ligi 3,5 miljardit eurot.

50 globaalse T&A liidri seas on meie naaberriikide ettevõtetest veel Volvo, kelle kulutused T&A valdkonnas ületasid 2,1 miljardit eurot. Kümne aastaga on Volvo T&A edetabelis tõusnud 27 kohta 50. positsioonile.

Üldiselt domineerivad T&A edetabelis kolm sektorit: IT ja kommunikatsioon, autotööstus ning ravimid.

2013. ja 2014. aasta andmeil baseeruvas EK ülevaates on 2500 tippettevõtet üle maailma, neist 633 Euroopa Liidust. Need 2500 ettevõtet finantseerisid üheksa kümnendikku üle maailma tööstuses tehtavaist T&A kulutustest, investeerides 2013. aastal kokku 539 miljardit eurot teadus- ja arendustegevusse.

EK aruanne näitab ühtlasi, et tippfirmad investeerivad T&A valdkonda maailma majanduse kehva seisu kiuste. 2500 tabelis sisalduva ettevõtte kogukulutused T&A valdkonda tõusid 2013. aastal 4,9 protsenti võrreldes 2012. aastaga, samas kui nende kogukäive tõusis vaid 2,7 protsenti. USA, Lõuna-Korea ja Hiina konkurentidest raskemas majandussituatsioonis tegutsevad EL ettevõtted kasvatasid T&A kogukulutusi 2,6 protsenti hoolimata 1,9 protsendi suurusest kogukäibe langusest.

Tagasi üles
Back