Lihtsustatult öeldes tegeleb sisekujundaja ehk -arhitekt ruumide sisemise interjööri loomisega. Iga ruum koosneb sisekujundusest, isegi kui tegemist on väga tagasihoidliku ja pealtnäha lihtsa elamise, büroo või avaliku ruumiga.
Üks peamisi väärarusaamu on, et sisekujundajad tegelevad vaid tapeetide ja kardinate värvi ning õige diivani otsimisega. Kui see oleks nii lihtne, siis ei peaks arhitektid aastaid kõrgkoolides õppimagi. «Sisearhitekt loob ruumi funktsionaalsuse ja harmoonia,» võtab antud ametit pidav Anita Karma kokku arhitektide põhitöö.
Harmoonia ja funktsionaalsus
Harmoonia ja funktsionaalsuse all peab Karma silmas seda, kuidas on ruumid üles ehitatud ning mil viisil neid kõige mõttekamalt kujundada. Samuti seda, kus ja kui kõrgel asuvad näiteks pistikupesad ning lülitid, kuhu paigutuvad aknad ning milline peab olema valgustus, et see oleks kasutajasõbralik, aga ka võimalikult funktsionaalne.
«Tihtilugu ei tule inimesed ise kavalate ja mitmekülgsete lahenduste peale ning siinkohal ongi abi spetsialistist,» toob Karma välja.
Lisaks valgustitele, lülititele ja pistikupesadele paneb sisearhitekt paika vee- ja kanalisatsioonitorude asetused, mööbli ning muud ruumi lisanduvad seadmed, aga ka näiteks selle, kummale poole uksed avanevad ning kui kõrgel peaks asetsema köögikapid. «Lisaks nendele tehnilisematele töödele tegeleme tubade sisustamise, mööbli paigutuse ning õigete toonide valimisega,» ütleb igasse ruumi rahulolu toov Karma.
Tahaks ideaalset kodu, ent ei tea, kuidas
Tihti pöörduvad inimesed naise sõnul sisearhitekti poole murega, et nad soovivad ilusat kodu, kuid ei tea, kuidas seda saavutada. Vahel on aga klient ise kodu ära sisustanud ning vajab arhitekti abi, et «tordile kirss peale saada». «Mõni klient vajab aga abi ja konsulteerimist just alustamisel,» tõdeb Karma. «Kui ees on neli valget seina või alles paberi peal maja joonis, siis on tõesti raske kõiki oma soove kirja panna ja nendest toimiv tervik moodustada.»