Kuna jõulude ajal kasvab mänguasjade müük hüppeliselt, tasub meelde tuletada, kuidas valida selliseid lelusid, mis lapse tervisele ohtu ei kujutaks.
Kuidas valida lapsele jõulukingiks ohutut mänguasja?
Tarbijakaitseamet kontrollib regulaarselt kauplustes müüdavaid mänguasju ja lasteriideid ning avastab tihtipeale mitmeid rikkumisi, millest peamised on seotud tooteohutusega. «Mänguasjadel puuduvad nõuetekohane eestikeelne märgistus, ka CE-märgis, ja kasutusjuhendid,» tõi tarbijakaitseameti avalike suhete spetsialist Kadri Paul näiteid.
Lisaks on testimiste tulemusena leitud müügilt laste tervisele ohtlikke mänguasju, mis sisaldavad lubatust rohkem ftalaate või siis on nende helirõhu tase lubatust kõrgem.
Kõige tähtsam on, et mänguasjal oleks CE-märgis, mis on kinnitatud nähtaval, loetaval ja kustumatul viisil mänguasjale, selle etiketile või pakendile. Väiksemate lelude puhul võib märgis olla ka mänguasja voldikul.
Mänguasju tuleb valida vastavalt lapse vanusele - selleks tasub jälgida mänguasja pakendile märgitud vanuseskaalat. Tuleb ka meeles pidada, et väikestele lastele ei sobi väikeseid osi sisaldavad mänguasjad, kuna need võivad sattuda suhu või hingamisteedesse.
Ohutud ei ole ka paljud lasteriided, mille küljes on liiga pikad või lubamatus kohas asuvad nöörid ja paelad, mis võivad põhjustada õnnetusi.
Lasteriiete ohutusnõuete kohaselt ei tohi kuni seitsmeaastaste laste (kasv kuni 1,34 meetrit) riiete kapuutsidel ja kaelustel olla paelu ega nööre. 7–14-aastaste laste rõivastel ei tohi kapuutsi ja kaeluse paelad olla elastsed ega pikemad kui 7,5 sentimeetrit ning peavad olema püsivalt kinnitatud. Samuti ei tohi kapuutsidel ja kaelustel olla vabade otstega nööre.
Kui tarbijakaitseamet leiab müügilt ohtlikke lasterõivaid, siis peab tootja need nõuetega vastavusse viima või kui see pole võimalik, siis turult kõrvaldama.
«Kui lapsevanem tahab osta oma lapsele mänguasju või lasteriideid, peaks ta eelkõige silmas pidama, et mänguasi või rõivaese oleks lapse tervisele ohutu,» toonitas Paul.
Kuidas valida ohutut mänguasja?
- jälgi, et mänguasjal oleks CE-märgis, mis peaks reeglina garanteerima mänguasja vastavuse nõuetele
- loe mänguasja müügipakendil olevaid soovitusi ja hoiatusi ning kasutusjuhendit
- jälgi, et mänguasi sobib lapse vanuserühmale: nt alla kolmeaastasele lapsele mänguasja ostes veendu, et see on küllalt vastupidav ega purune
- tea, et võõrkeelse märgistusega mänguasja müügipakendil peab olema eestikeelne tõlge ning vajadusel peab kaasas olema eestikeelne juhend mänguasja kokkupanemiseks ja kasutamiseks
- tea, et mänguasja pakendil peab olema ka tootja, tema esindaja või maaletooja nimi või kaubamärk ning aadress
- ära osta teravate servade ega äärtega mänguasju
- vaata, et mänguasja nööbid, silmad, ninad, nöörid, juhtmed ja muud väljaulatuvad osad oleksid tugevalt kinnitatud ja vastupidavad
- jälgi, et mänguasja õmblused ja kinnitused oleksid kvaliteetsed ja vastupidavad
- vaata, kas sõitmiseks mõeldud mänguasjad on varustatud lihtsalt kasutatava ja ohutu pidurdussüsteemiga
- eelista võimalusel naturaalsetest materjalidest mänguasja, sest lapsed on tihti kunstmaterjalide suhtes allergilised
- jälgi, et mänguasi ei teeks liiga suurt lärmi, sest tugeva müraga mänguasjad võivad kuulmist kahjustada
- pea silmas, et mänguasja toiteallika nimipinge ega ühegi osa pinge ei tohi ületada 24 volti, et vältida põletuse ja elektrilöögi ohtu mänguasja puudutamisel
- ole eriti tähelepanelik, kui ostad mänguasja turult, kioskist või mõnest muust ajutisest müügikohast
Vastavalt mänguasja ohutusnõuetele peab mänguasjal olema selgesti nähtav, kergesti loetav ja arusaadav hoiatus, kus on kirjas vähemalt mänguasja kasutava lapse minimaalne või maksimaalne vanus ning vajadusel tema suutlikkus, minimaalne või maksimaalne kaal, samuti vajadus kasutada mänguasja ainult täiskasvanu järelevalve all.