K, 6.12.2023

Kasutatud autode müüja suhtes alustati väärteomenetlust

Piret Lakson
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kasutatud autode müük.
Kasutatud autode müük. Foto: Tairo Lutter

Ametid kontrollisid Tallinnas aadressil Magasini 31 asuvat Ühisteenuste AS-i parkla sildi all tegutsevat, kuid tegelikkuses kasutatud autode müügiga tegelevat ALM Invest OÜ-d. Kontrolli tulemusel alustas tarbijakaitseamet ettevõtte suhtes väärteomenetlust.

Sel aadressil tegutseva müüja kohta on ametitele viimasel ajal laekunud mitmeid vihjeid ning ka paljud erinevad internetifoorumid on täis selle platsi eest hoiatavaid postitusi.

Kokku kontrollisid tarbijakaitseamet, maanteeamet ning politsei- ja piirivalveamet Magasini tänaval asuvas n-ö parklas ligikaudu sadat autot. Peamised rikkumised olid puuduolev hinnateave kõikidel autodel, ärinimega tähistamata tegevuskoht ja lahtiolekuaegade puudumine.

Samuti väideti kontrollostu sooritades ametnikule, et autot müüb ALM Invest, kuid lepinguni jõudes selgus, et müüja on eraisik. Eraisikult sõidukit ostes ei ole aga tarbijal võimalust probleemide korral tarbijakaitseametile kaebust esitada, kuna tegemist on kahe eraisiku vahel sõlmitud ostu-müügilepinguga, millest tulenevaid vaidlusi saab lahendada ainult kas omavahel või kohtu teel.

Kuna tarbijakaitseamet tuvastas kontrolli käigus hulgaliselt tarbijakaitsealaseid rikkumisi, alustas amet ALM Investi suhtes väärteomenetlust.

Maanteeameti eksperdid kontrollisid platsil kuue auto tehnilist seisukorda. Esmasel vaatlusel selgus, et:

  • kõik kuus autot olid osaliselt või täielikult üle värvitud
  • kõik autod olid osalenud ühes või mitmes avariis
  • kolmel autol kuuest oli kuulutuses olev läbisõidumõõdiku näit autol olevast oluliselt erinev
  • kuuest autost neljal oli väljalaskesüsteemis leke
  • kuuest autost vähemalt kahel oli probleeme piduritega
  • kõik kontrollitud autod vajavad remonti, kusjuures mõni väga suures mahus

Maanteeameti ekspertide hinnangul ei läbiks praegu mitte ükski kontrollitud sõidukist korralist tehnoülevaatust.

Siinkohal juhivad ametid tarbijate tähelepanu vastutusele selliste autode ostmise eel auto ajaloo ja taustainformatsiooni väljavõtmise osas, et olla kindel väljavalitud auto tehnilises seisukorras. Ajalugu ja muud informatsiooni auto kohta saab tarbija uurida, kasutades maanteeameti e-teenindust ning samuti Eesti Liikluskindlustuse Fondi sõiduki liikluskahjude kontrolli päringut.

Ametid kogusid kontrolli käigus kokku ka kõigi autode VIN-koodid. Sõidukid, mille puhul tuvastati mõni rikkumine või kahtlus päritolu osas, jäävad edaspidi kõrgendatud tähelepanu alla ehk nad saavad n-ö märke. Selliste sõidukite süvendatud kontrolli tõttu võib auto registritoimingute tegemine võtta aega kuni 30 päeva.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles