Ökokülas elades on inimestel samad vajadused nagu mujalgi. Vaja on sööki, riideid, eluasemeid, mööblit, elektrit, enesearenguvõimalusi, kultuurisündmuseid, hariduskorraldust nii lastele kui täiskasvanutele külas ja ka külast välja jagamiseks, terviseabi.
Selle kõige juures on vaja arvestada, et tegevus oleks ökoloogiliselt jätkusuutlik ja toetaks külaelanike arengut. Lahendused on vaja leida küsimustele, kuidas korraldada vee- ja jäätmesüsteem, kuidas ehitada jätkusuutlikult, milliseid energiaallikaid kasutada, kuidas korraldada maa ja hoonete omandisuhted.
Üheks eneseküllasuse näiteks võib olla Earthaven, 60 täisliikmega kogukond Põhja-Ameerikas, mis nimetab ennast pürgivaks ökokülaks. Earthaven hoiab materjalid ja raha külas sees, kasutades oma metsa puitu ehitamiseks, palgates üksteist vajalike teenuste saamiseks, tootes ise energiat ja kasvatades ise toidu.
Tihedad suhted on neil ka kogukonna naabritega, kes osalevad kogukonna ettevõtmistes ja pakuvad oma teenuseid. Küla plaani luues arvestati algusest peale sisse nii ökoloogilised küsimused kui ka elanike võimalikud majandustegevused.
Findhorni ökokülas Šotimaal, kus elab üle 400 inimese, on 40 aasta jooksul loodud üle 60 ettevõtte ja algatuse, mis rikastavad lisaks ökokülale ka neid ümbritsevaid Šotimaa piirkondi, seehulgas kõrgkool, alternatiivse meditsiini keskus ja investeerimisfond.
Farmi ökokülas Kagu-Ameerikas on üle 20 ettevõtte ja mittetulundusühingu ning ligikaudu 100 liiget töötab koha peal. 150 täiskasvanud liikmega Farmil on oma alternatiivkool, kliinik, apteek, kauplus, kirjastus, ämmaemanduskeskus, ökoküla koolituskeskus, gravitatsiooni toimel töötav munitsipaalveesüsteem üle 90 majapidamise ja organisatsiooni jaoks ning seal valmistatakse muu hulgas radioaktiivse kiirguse tuvastamise seadmeid, sojapõhiseid toite, kasvatatakse seeni ja uuritakse keskkonnasõbralikke tehnoloogiaid.