Euroopa Komisjon (EK) kuulutas täna välja 315 miljardi euro suuruse investeerimiskava, millega elavdada kõikjal Euroopas majanduskasvu ja anda tööd rohkematele inimestele, vahendas EK esindus Eestis.
EL investeerib 315 miljardit eurot
Euroopa Komisjoni hinnangul võiksid kavandatud meetmed tervikuna kasvatada ELi sisemajanduse kogutoodangu (SKT) mahtu järgmise kolme aasta jooksul 330–410 miljardi euro võrra ning aidata luua kuni 1,3 miljonit uut töökohta.
«Kui Euroopa investeerib rohkem, muutub ta jõukamaks ja loob rohkem töökohti – nii lihtne see ongi. Täna esitame tihedas partnerluses Euroopa Investeerimispangaga investeerimiskava, mis on uus ja jõuline viis suurendada investeeringuid täiendavat laenu võtmata. Euroopa vajab uut hingamist ja me loome täna selleks vajalikud töövahendid,» ütles EK president Jean-Claude Juncker.
Investeerimiskava koosneb kolmest peamisest tegevussuunast. Esiteks luuakse Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond, et võtta järgmise kolme aasta jooksul (2015–2017) kasutusele vähemalt 315 miljardit eurot täiendavateks investeeringuteks. Fond luuakse partnerluses Euroopa Investeerimispangaga. Fondi alus on 16 miljardi euro suurune tagatis ELi eelarvest ja 5 miljardit eurot Euroopa Investeerimispangast.
«Euroopa vajab uusi investeeringuid ja selleks tuleb meil leida täiendavat raha erasektorist. Uus fond mitmekordistab nende mõju. Iga fondi kaudu investeeritud euroga luuakse umbes 15 euro eest investeeringuid, mida muidu ei tehtaks,” rääkis EK majanduskasvu ja töökohtade eest vastutav asepresident Jyrki Katainen ning kutsus liikmesriike ja panku fondi tegevusega liituma.
Teiseks asutatakse usaldusväärsete projektide register, mille abil suunatakse investeeringud sinna, kus neid kõige rohkem vaja on. Avalik register saab pakkuda tehnilist abi, mida on vaja projektide valikul ja struktureerimisel ning innovatiivsemate rahastamisvahendite kasutamisel. Toetatakse eelkõige strateegilisi investeeringuid taristusse, lairiba- ja energiavõrkudesse, tööstuskeskuste transporditaristusse, haridusse, teadusuuringutesse ja innovatsiooni, taastuvenergiasse ning energiatõhususse.
Kolmanda suunana koostatakse kõrgetasemeline tegevuskava, mille eesmärk on muuta Euroopa investeeringutele ligitõmbavamaks ja kõrvaldada regulatiivsed kitsaskohad kõigis olulistes taristusektorites, nagu energia, telekommunikatsioon, digitaalvaldkond ja transport, samuti takistused teenuste- ja tooteturgudel. Detsembris esitab komisjon loetelu konkreetselt investeerimiskavaga seotud prioriteetsetest algatustest.