Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Soomlased jooksevad valgusteraapia lampidele tormi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Rivo Veski
Copy
Artikli foto
Foto: Kalev Lilleorg/Õhtuleht

Paljudele Soomes (aga ka Eestis) elavatele inimestele tähendab novembrikuu tööle ja töölt koju sõitmine pimedas liikumist ning töötamist kahmetu valgusega päevavalguslampide all.

Et pimeduses elamine meile rohkem energiat annaks on paljud inimesed perioodi üleelamiseks hakanud kasutama spetsiaalseid lampe ja vitamiine, kirjutab Yle uudisteportaal.

Novembrikuu pole soomlastele sugugi lihtne, sest sõltuvus elektrienergiast toodetud valgusest ja manustatavatest vitamiinidest muudab inimesed kergesti haavatavaks. Sel ajal kasvab igasuguste vitamiinide müük. Yle teatel koguni kahekordistub. Ereda valgusega lampide müük kasvab samuti.

«Müügiperiood algabki praegu. Kui võrrelda oktoobrikuuga, siis praegu on müük kasvanud 100 kuni 600 protsenti vastavalt mudelile,» räägib Oulu Prisma müügijuht Niko Silvola.

Paljud inimesed, kes on proovinud ereda valgusega lampiteraapiat, on leidnud, et sel on koguni noorendav mõju. Selline uskumus on teine põhjus, miks neist lampidest on saanud Soomes ülimalt populaarsed tooted. Silvola sõnul on möödunud aastaga võrreldes nõudlus lampide järele märgatavalt tõusnud.

Samamoodi on kasvanud ka B- ja C-vitamiini müük. Oulu Hansa Apteekki farmatseut ütleb, et müügi kasv on olnud erakordselt suur.

«Mõned inimesed kasutavad vitamiine aastaringselt, mõned vaid kindlal hooajal. Siin polegi õiget ega valet teguviisi,» ütleb sealne farmatseut Janne Leino.

Uut populaarsust vitamiinidele kogub ka tsink, mis osas on soomlaste seas levimas arvamus, et see peletab eemale viirusi. Siiski tasuks teada, et vitamiinid ei ole imetegijad. Leino sõnul on gripist hoidumisel olulisemad puhkamine, toitumine ja ka liikumine.

«Vitamiinid on hea lisand, kui tunned et külm hakkab saabuma ja tunned et vajad turgutust, aga põhilisem on ikkagi jälgida, et üldine tervise eest hoolitsemine oleks tagatud,» märkis Leino.

Tagasi üles