/nginx/o/2010/08/11/416064t1h7be8.jpg)
Sobiv hekk võib summutada naabrusest tuleva müra või päästa tormi ajal teie aia suurematest kahjustustest. Hekk talub ka kuivust või niiskust, kui olete just selle pinnase jaoks õiged puud või põõsad valinud.
Kui soovite hekki, mis aitaks summutada väljastpoolt tulevat müra, siis:
1. Istutage hekitaimed või puud võimalikult lähedale müraallikale, mitte territooriumile, mida soovite müra eest kaitsta. Näiteks kui teie aia taga on maantee, siis rajage hekk oma aia piires teele võimalikult lähedale.
2. Suurendage heki tihedust, istutades taimed üksteisele harjumuspärasest lähemale. Samuti istutage hekipuud võimalusel kahte ritta. Istutage ühe meetri kohta tavapärase 5 asemel 7 taime. Kui jätkub ruumi, siis istutage hekipuud isegi kolme ritta.
3. Valige heki jaoks sellised puud (-taimed), millel on tihe võra või lehestik ning mis on kiire kasvuga. Müra summutamiseks on sobivad nt liguster, pukspuu, samuti okaspuud.
4. Heki taha tasub istutada tiheda võra ja sobiva suurusega puid või puude tihniku, mis aitab omakorda müra summutada.
5. Hekitaimed peavad olema tugevad, te ei taha ju augulist ja läbipaistvat hekki.
6. Kasutage heki rajamisel juba küllalt suuri taimi, kui soovite kiireid tulemusi.
7. Hekiks on mõistlik valida igihaljaid puid või põõsaid, mis annavad kaitset aastaringselt.
8. Kui müra tuleb elektrigeneraatorist või on väga tugev, tasub müraallika ette ehitada aed, aia ette hekk ning teie ja heki vahele veel ka puud.
9. Kui istutate puid või hekki müra summutamiseks, rajage see müraallikaga (näiteks maanteega) paralleelselt. Tehke hekk nii sügav kui võimalik.
Allikas: hedgenursery.co.uk; aiandusportaalid
Millised puud-põõsad sobivad hekiks?
Kui teil on niiske aed, siis kasvavad hekina hästi: paju, pappel, hall-lepp, laukapuu, harilik loorberkirss, lumemarjad, hiigelelupuu, must leeder, kuslapuu, harilik lodjapuu.
Kui soovite vastupidavat hekki, siis sobib selleks näiteks viirpuu, tuulte eest kaitsevad heki äärde või sisse istutatud mänd, mägivaher, sanglepp, arukask, raagremmelgas, valge pihlakas, harilik pihlakas.
Küsige kindlasti aiandusspetsialistidelt üle, kas teie valitud hekitaimed Eesti kliimasse (ja teie aeda) sobivad või milliseid tingimusi nõuavad.
Heki istutamine
Taimed kahes või ühes reas? Ühte ritta sobib istutada suuremad taimed või siis väga ornamentaalsed. Sel juhul võib arvestada ühe meetri kohta 1 kuni 4 taime, sõltuvalt taime suurusest ja kasvu kiirusest.
Kaherealine hekk sobib juhul, kui soovitakse saada tihedat tugevat hekki. Sel juhul peaks ühe meetri kohta arvestama 5 kuni 7 taime.
Mida on vaja heki istutamiseks?
Harki, labidat, hekitaimi, orgaanilist väetist (nt aiakomposti), reha, käru, kastekannu või voolikut. Veel võib vaja minna hekitugesid, väetist, kärpimistange.
Esimene samm
Valige hekile sobiv (ja ka teie vajadustele vastav) koht. Valmistage pinnas istutustööks ette.
Teine samm
Kaevake sobiva pikkuse ja laiusega kraav. Täpne mõõt sõltub eesmärgist, kohast ja valitud hekitaimedest. Üldiselt soovitakse, et istutuskoht võiks olla pool meetrit lai. Mõned hekitaimed võivad vajada rohkem ruumi sõltuvalt nende kasvamise viisist. Üldine reegel ütleb, et istutuskraav peab olema vähemalt kaks korda nii lai kui hekitaime mullapall ja sama sügav.
Kolmas samm
Täitke istutuskraav veega ja laske sel mulda imbuda. See tagab, et vesi jõuab taime juurteni. Lisage sobivat väetist. (või täitke istutuskraav väetatud kobeda mullaga).
Neljas samm
Asetage hekitaimed sobiva vahega ühte või kahte ritta. Taimed peavad jääma püsti, selle tagamiseks võib kasutada tugesid, keppe ning paigaldada hekikaitse.
Viies samm
Täitke kraav eelnevalt väljakaevatud mullaga. Õrnalt tampige muld taimede ümber kinni ja kastke põhjalikult.
Kuues samm
Kallake iga taime ümber u 5-7 cm ulatuses multši (või muud orgaanilist väetist) ning seejärel katke kogu hekiala.
Allikas: hedgenursery.co.uk; aiandusportaalid