Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Test: kuidas ei tööta Samsung Galaxy Alpha sõrmejäljelugeja?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Samsung Galaxy Alpha on suurepärane telefon, mille tarkvaraarendajad pidulikult tuksi keerasid.

Pole mingit kahtlus, Alpha on mõeldud turul rinda pistma Apple'i uue iPhone'iga. Nutifonimaailmas ongi kaks firmat, kes seal mingit kõneväärset kasumit suudavad teenida - Samsung ja Apple. Esimene neist teenib suure osa oma rahast Hiinas, nagu selgub hetkel Pekingis viibiva Postimehe ajakirjaniku Heili Sibritsa tänava- ja poevaatlustest. Pea kõigil hiinlastel on käes Samsungi telefonid või tahvlid.

Riistvara

Siiani on Samsungi tipptelefonidele, st Galaxy S ja Galaxy Note seeriatele, ette heidetud odavat materjalivalikut ja niru koostekvaliteeti. Maksad sama palju, kui mõne Apple'i toote eest ja saad vedelast plastist korpusega kägiseva telefoni – nahaimitatsiooni ja võltsõmblustega. Alpha keeras siin uue lehekülje, mille üle Samsungi insenerid võivad uhked olla.

Lõpuks sai Samsungi telefon metallraami! Eriti hästi läbimõeldud liigutus on vaevumärgatavad kühmud raami ülemises ja alumises otsas, mida palja silmaga tähele ei panegi (uuri galeriid), aga näpud tunnevad selle ära. Telefon püsib väga hästi peos. Eemaldatav tagakaas on mummulisest polükarbonaadist, peos soe, pehme ja kindel. Selle all on vahetatav aku ja SIM-kaardipesa, aga mälukaardile pole ruumi jätkunud. Kokkuvõttes tõhus tummine tükk. Super AMOLED ekraan (Samsung neid ise toodab) on ilusa kirka pildiga, loetav ka eredas valguses. Karbist võttes on värvid isegi liiga kirkad ja üle võlli, aga seda saab menüüs silmale sobilikuks keerata. Eraldusvõime on 720p, mis 4,7-tollise ekraani jaoks täiesti sobiv. Kaamera on Samsungi tippmudelitele omaselt kõrgest klassist ja kiire. Salvestab isegi 4K videot.

Kõnekvaliteet on Samsungile omaselt tipptasemel, pole midagi ette heita. Jõuline protsessor ei jää hätta ei 3D mängudes ega kõrglahutusega meediat mängides. Raua poolest on tegemist ju väga hea telefoniga. Ainult aku on keskpärane: kui hiljuti testitud Nokia Lumia 830 ja Huawei Ascend Mate 7 lubasid isegi kahepäevast kasutusaega, siis Alpha puhul tasuks arvestada, et õhtul on vaja ikkagi saba visata.

Sõrmejäljelugeja

Samsung pole Alpha puhul ühtegi selle lastehaigust suutnud välja ravida. Jälje registreerimiseks tuleb sõrme üle anduri ehk kodunupu libistada ja veel väga täpselt. Kui satud natuke serva peale, siis lihtsalt ei loeta. Suuruselt on Alpha ideaalne ühekäetelefon, aga mina ei leidnudki sellist asendit, et oleks mugav sama käe pöidlaga edukat libistamistrikki teha. Kõige kindlam oli teise käe nimetissõrm. Kui lõpuks jälg registreeritakse, näitab telefon veel pisikest animatsiooni, et nüüd on kõik korras. Kahtlustan, et selle taha peidetakse aega, kuni Alpha mõtleb ja TouchWizi (sellest hiljem) käivitab. Artikli lõpus on selle kohta video.

Võrdluseks, hiljuti testis olnud oma 100 eurot odavama Huawei Ascend Mate 7 sõrmejäljeandur ei taha mingit nühkimist, on ergonoomiliselt paigutatud telefoni tagaküljele ja toimib hetkeliselt. Samsungi puhul võib ette kujutada anekdootlikku situatsiooni: hilja peale jäänud nokastanud mees seletab abikaasale – kallis, ma ei suutnud oma telefoni lahti lukustada! Noh, alati võib ju numbrilist või graafilist turvatunnust kasutada, aga miks siis üldse see sõrmejäljelugeja?

Tarkvara

Kui telefon lahti lukustada õnnestub, avaneb Samsungi kasutajaliides TouchWiz oma täies ilus, kõigi kellade ja viledega (all toimetab 4.4.4 Kitkat). See on küll mõnevõrra parem versioon, kui mõni aasta tagasi, kuid siiski – ma ei saa aru, miks korealased ei taha lubada mul Androidi neitsilikku varinati kasutada? Samsung on Alphasse laadinud tavapärase portsu S-tähega algavaid rakendusi ja teenuseid. Pean tunnistama, et enamikku neist ei ole mul vaja või on selleks Google Play poes leida kiirem ja mugavam alternatiiv. Aga eemaldada neid ka ei saa. Arvestades, et telefonil pole mälukaardipesa, on see ebameeldiv ruumiraiskamine.

Telefoni kaameraobjektiivi kõrval asub pulsimõõtur, mis suudab näpuotsast südamelööki lugeda. Minu pulss TouchWizi näppimise peale lakke ei hüpanud. Samuti on telefonis sammulugeja. Samsungi meelest peaks tegema päevas 10 000 sammu. Ühel hommikul, kui telefoni kätte võtsin, selgus, et olen juba 270 sammu astunud. Kas olen ma uneskõndija või käisid mu kassid Alphaga öösel jalutamas? Kõige kasulikum asi, mis Samsungi enda tarkvara hulgast leida, on ülim akusäästurežiim, nutitelefonide puhul ikka veel hädavajalik rakendus.

Kokkuvõtteks

Alpha on parim Samsungi normaalmõõdus telefon üldse ja läbi aegade (tahveltelefonid Note kuuluvad teise kategooriasse). Kes on valmis Samsungi tarkvaraarendajate loogika ja läbuga leppima, mingu ja ostku, praegu pakutakse 600 euro eest, aga arvestades uute telefonimudelite survet, pole see hind kivist. Sõrmejäljelugeja on väga hea asi, kui ta töötab. Selleks tuleb end harjutada ja treenida, et täpselt õige kiirusega täpselt õiges kohas üle anduri libistada. Mina ei suutnud nädalase testiperioodi jooksul saavutada 10/10 tabamistäpsust. Ja miks peaks telefoni kasutama õppima? Ma tahan ta karbist välja võtta ja kohe kasutada, nagu mõnd iPhone'i.

Tehnilist

Võrk

LTE Cat.6 (300/50 Mbit/s)

Ekraan

4,7-tolline HD Super AMOLED (1280 × 720)

Protsessor

8-tuumaline (4-tuumaline 1,8 GHz + 4-tuumaline 1,3 GHz)

Operatsioonisüsteem

Android 4.4.4 (KitKat)

Kaamera

12-megapiksline välguga (tagumine) + 2,1-megapiksline (eesmine)

  
  
  
  
  
  

Andur

Kiirendusmõõtur, güroskoop, geomagnetiline andur, katteandur, valgusandur, lähedusandur, viipeandur, sõrmejäljeandur, pulsiandur

Mälu

Muutmälu: 2 GB

Sisemälu: 32 GB

microSD-pesa puudub

Mõõtmed

132,4 × 65,5 × 6,7 mm, 114 g

Aku

1860 mAh

Tagasi üles