«Ka siis, kui inimesel on eralennuk, ema on advokaat ja isa miljonär, tasuks enne reisi kindlustus teha, sest see säästab pereliikmeid rahamurest ja südamevalust,» rääkis välisministeeriumi konsulaarabibüroo lauaülem Liina Viies.
Keskmiselt vajab iga päev välisministeeriumilt abi kolm Eesti kodanikku, kellest ühel on juhtunud midagi tõsist – kas on satutud õnnetusse või kuriteo ohvriks või jäädud haigeks. Kui dokumentide kordaajamine on üsna lihtne, siis viga saanud või haigeks jäänud inimese aitamine võib osutuda pere jaoks ületamatult kalliks.
Viiese sõnul arvavad paljud, et Euroopas pole reisi- ja tervisekindlustust vaja, kui on olemas Euroopa Liidu ravikindlustus. Ent see ei kata kõiki kulusid.
Kui näiteks trauma tõttu jäädakse lennust maha, haiguse tõttu vajatakse kojusõiduks eritransporti või on lahkunu vaja kodumaale tuua, siis neid lisakulutusi Euroopa Liidu ravikindlustus ei kata.
«Ühes Euroopa riigis kukkus inimene kokku ja talle tuli abi andma erakiirabi, mis viis ta erahaiglasse. Ja kui ta siis seda arvet nägi ...» tõi Viies näite.
Viimase aja trend on, et vanemad inimesed lähevad võõrsile lapselapsi hoidma, kuid tervisekindlustus jäetakse tegemata ja loodetakse Euroopa Liidu ravikindlustuse peale.
«Vanematel inimestel võivad välja lüüa kõikvõimalikud kroonilised haigused või tuleb mõni ootamatu tervisehäda, näiteks infarkt, ja siis on mure, kuidas koju arsti juurde saada,» ütles Viies.
Kaugetesse maadesse reisides püütakse raha kokku hoida ja teha liiga väikese kindlustuskattega lepinguid. «Kui Euroopas 30 000-eurosest kindlustuskattest piisab, siis Aasia, Ladina-Ameerikas või Austraalias on seda vähe,» rääkis Viies.