«Teie vaidlustatud muudatused/…/ omavad kindlasti märkimisväärset mõju kõikidele nendele isikutele, keda need puudutavad. Samas tuleb märkida, et muudatustega kohanemiseks jäetud aeg on vaidlusalusel juhtumil suhteliselt pikk,» seisab õiguskantsleri asetäitja-nõuniku Hent Kalmo vastuses.
Kalmo selgitab, et kuna riigikogu võttis vastu aktsiisimäärasid muutva seaduse 1. juulil ja see jõustub järgmise aasta 1. mail, siis on vahepeal 10 kuud aega. «Leian, et isegi arvestades muudatuste tõsidust, on selline vacatio legis (ajavahemik, mis jääb seaduse avaldamise ja jõustumise vahele – toim) mõistlik,» seisab vastuses.
Kalmo sõnul tuleb arvestada ka sellega, et muudatuste täielikku mõju saavad inimesed suure tõenäosusega tunda alles alates 2015.–2016. a kütteperioodi algusest, st sügisel 2015. «Nii võib öelda, et seadusandja on jätnud inimestele muudatusega kohanemiseks aega veidi üle aasta,» leidis õiguskantsleri kohusetäitja.
Samuti ei nõustu Kalmo seisukohaga, et seadusandja on käitunud nende isikute suhtes, kes «soetasid või ehitasid endale kas elamiseks või ettevõtluse tarbeks hooned õliküttel (kerge kütteõli ja erimärgistatud diislikütus)», äärmiselt sõnamurdlikult. «Leian, et seadusega ei ole kunagi antud erimärgistatud vedelkütuseid kütteainena kasutavatele isikutele subjektiivset õigust loota, et need kütuste liigid püsivad, need jäävad odavateks ja et valdkonnad, kus neid on lubatud kasutada, ei muutu,» seisab vastuses. Lisaks ei sätesta ükski seadus tähtaega, mille jooksul on erimärgistatud vedelkütuseid lubatud kütmiseks kasutada.
Korteriühistu leidis, et riigikogu poolt vastuvõetud seadus on vastuolus võrdse kohtlemise põhimõttega, sest reisijateveoga tegelevatele ettevõtjatele (raudtee ja laevandus) katab riik seaduste muutmise seadusest tulenevatest muudatustest tingitud kütuse hinna tõusuga kaasnevad kulud täielikult riigieelarvest. Nendele ettevõtjatele ja leibkondadele, kes kasutavad erimärgistatud vedelkütuseid kütmiseks ja kes samuti peavad kandma seadusemuudatusest tulenevalt kulusid, riik sellist toetust ei taga.