K, 29.11.2023

Kuidas kaitsta lapsi kodukeemia eest?

Marina Lohk
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Panther Media/Scanpix

Värske AAP (American Academy of Pediatrics) uuringu kohaselt saab USAs keskmiselt 15 000 last aastas kannatada süües mõnda puhastuvahendit, näiteks valgendit või pesupesemisvahendit.

Tervelt 40 protsenti kõikidest vigastustest on tingitud pihustiga pudelites olevatest vahenditest. Kui muid pakendeid on edasi arendatud ja nende korgid on muudetud lastele raskemini avatavateks, siis pihustid on endiselt lastele ohtlikud, vahendab bioneer.ee.

Eri toodetest osutus uuringu järgi riskantseimaks pesuvalgendi.

Kurbadest numbritest hoolimata oli teadlastel põhjust ka rõõmustada. Nimelt on puhastusvahendite tõttu lastega juhtunud õnnetuste arv alates 1990. aastast ligi poole võrra vähenenud. Positiivse arengu põhjusteks peetakse peamiselt vanemate teadlikkuse kasvu ja ohutumate pakendite turuletulekut.

Uuringus vaadeldi lapsi, kes olid nooremad kui viis aastat, sest just seda vanusegruppi peetakse enim ohustatuks. Selles vanuses lapsed on uudishimulikud ega mõista veel riske.

Mida teha, et kemikaalid ei oleks lastele ohtlikud?

• Hoidke kemikaale originaalpakendites. Kui valada valgendi näiteks limonaadipudelisse, siis võib see lapsi segadusse ajada.
• Hoidke kemikaale lastele kättesaamatus kohas. Veel parem, kui saate nad kappi luku taha panna.
• Lugege etikette. Kui vahend on kergesti lenduv, siis hoidke seda hästi ventileeritud ruumis. Kui vahend on tuleohtlik, siis ärge hoiatust mingil juhul eirake.
• Ärge hoidke ohtlikke kemikaale toidu läheduses.
• Hoidke kemikaale eraldi vastavalt nende tüübile. Ärge säilitage samas paigas söövitava ja tuleohtliku sisuga tooteid.
• Ärge säilitage ohtlike kemikaalidega määrdunud kaltse. Need võivad lenduvaid aineid eraldada või osutuda koguni tuleohtlikuks.
• Jälgige, et metallist pakendid oleksid kuivad. Roostes pakendid ei ole turvalised.
• Ärge segage ohtlikke tooteid kokku. Tulemuseks võib olla õnnetusjuhtum.
• Ärge kasutage kodus üliohtlikke kemikaale. Otsige alternatiive leebemate vahendite hulgast.

Ohtlikud kemikaalid on lisaks lastele ohtlikud ka keskkonnale. Neid ei tohi visata üldprügi hulka, vaid kõik jäägid tuleb viia ohtlike jäätmete kogumispunkti.

Allikad:

1. Trey Granger «Are Your Household Cleaners Safely Stored?» Earth911
2. The Wall Street Journal «Study: Household Cleaners Pose Risk To Kids»
3. Jourdan Rassás «How To Store Hazardous Products» Earth911

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles