Euroopa Liit on valmis hüvitama kolmveerandi seakatku kulust

Aivar Õepa
, majandusajakirjanik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Sead. Foto on illustratiivne.
Sead. Foto on illustratiivne. Foto: Margus Ansu

Euroopa Liit on valmis Baltimaadele ja Poolale hüvitama kuni 75 protsenti sigade Aafrika katku ennetamisel ja tõrjumisel tehtud kulutustest, ütles põllumajandusminister Ivari Padar pärast eile hilisõhtul Luksemburgis lõppenud EL põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogu.

«Baltimaad ja Poola on pannud kokku ühise paketi tegevustest, kuidas hoida sigade aafrika katk kontrolli all ja vältida selle edasist levikut. Eestis seakatku farmides avastatud pole, kuid majanduslik kahju selle ulatuslikul levikul oleks suur. Seepärast on Euroopa Liidu liikmesriikide sõnum meile väga toetav,» ütles Padar.

Padar lisas, et enamik liikmesriike toetasid seakasvatustes taudi ennetamiseks ja tõrjumiseks riigi poolt tehtud kulude võimalikult suures mahus hüvitamist. «Euroopa Komisjon on praeguse 50 protsendi asemel valmis kompenseerima kuni 75 protsenti riigi poolt seakatku ennetamiseks ja tõrjeks tehtud kulutustest, sealhulgas seakasvatajatele tehtud väljamaksetest,» sõnas Padar.

Näiteks kui seakatk jõuab farmi, siis kõik sead hukatakse ja riik kompenseerib vastavalt tauditõrjeseadusele seakasvatajale kuni 100 protsenti hukatud loomade ja hävitatud sööda maksumusest. Liikmesriik saab kompensatsiooniks makstud rahast omakorda 75 protsenti taotleda tagasi Euroopa Komisjonilt.

Eestis seakatku kodusigadel leitud ei ole, küll on diagnoositud seakatk 21 metssea korjusel. Inimestele sigade katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima ettenähtud bioohutusmeetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Tagasi üles