Emori uuringu andmeil on kokkuvõttes enam kui neli viiendikku klientidest rahul kaubanduskeskustes asuvate kaupluste kaubavaliku ja teenindusega, kuid samas ostlejate üldine suhtumine ostuprotsessi rahuolu ei peegelda.
Liiga suur valik rikub ostumõnu
«Emori poolt tänavu kevadel läbiviidud Eurobaromeetri uuring näitas, et oma eluga on rahul suur osa ehk 78 protsenti eestimaalastest ning see meeleolu peaks hästi kajastuma ka kaupmeeste argipäevas – rahulolevam klient käib poes sagedamini ja kulutab rohkem,» ütles TNS Emori uuringuekspert Aivar Voog täna Kaubanduse aastakongressil esinedes.
«Samuti on kliendid suures osas rahul toidu- ja tööstuskaupade poodide kaubavaliku ja teenindusega – seda kinnitas Tallinna kaubanduskeskuste viimatine seireuuring, kui üldised rahulolu näitajad eri kaupluste lõikes olid kokkuvõttes kõrgemad kui 80 protsenti.»
Samas aga tõdes Aivar Voog, et rahulolu valikuga ei taga üldist suhtumist ostuportsessi – eelmainitud uuringu kohaselt pakkus poode mööda käimine ja ostude tegemine lõbu vaid 36 protsendile küsitletuist. Kümme aastat tagasi oli see näitaja 48 protsenti ja viis aastat tagasi 41 protsenti.
Kaupmees mõjutab ostlejat Aivar Voogi sõnul peale teeninduse ja kaubavaliku veel peamiselt kahe aspektiga, milleks on väljapanek ehk kauba leidmise lihtsus ning kauba hind.
«Laia kaubavalikuga ja pidevalt muutuva kaubapaigutusega poes puutub klient kõige sagedamini kokku kahe probleemiga: kust leida soovitut ja kui kategooria on leitud, siis millist toodet sellest kaupade küllusest valida,» lausus Aivar Voog. «Ehk siis mitmekülgne valik võib paradoksaalsel kombel ajada kliendi segadusse ja hakata pärssima ta aktiivsust ja otsuseid. Ta ei naudi enam ostuhetke.»
Aivar Voog lisas, et kaubapaigutuse üks printsiipe on see, et mida kiiremaks ja lihtsamaks tehakse ostmine ostlejale, seda rohkem ka ostetakse. «TNSi uuringud on näidanud, et lihtsam ostmine vähendab müügikadusid tegemata jäänud ostude näol, see aitab tõsta kaubandusettevõtte käivet ning aitab klienti paremini emotsionaalset siduda, kuna ostja positiivsed emotsioonid kaaluvad üles negatiivsed tunded.»
TNS Emor on 1990. aastal loodud teabe-ja uuringuteenuste pakkuja.