Lilledega kaunistamise traditsioon ulatub kaugete aegade taha ning rõõmuga võib tõdeda, et kõnealune komme on siiani väga laialt levinud. Külla või mõnele tähtpäevale minnes võetakse ikka kaasa lõikelilli. Kuidas aga lillede eest hoolitseda, et need võimalikult kaua kaunid püsiksid?
Kui lõikelill on vahepeal ilma veeta olnud, siis enne uuesti vaasi panekut tuleb sellele kindlasti teha uus lõige. Kääridega lõikamine ei ole soovitatav, sest sel juhul pressite varre kapillaarid kokku ning vaasiveel on teekond varde raskendatud. Terav nuga on aga alati abiks.
Kui tegemist on puitunud varrega, siis võiks teha pika diagonaalse lõikepinna – nõnda saab lillevars paremini vett kätte. Vaas, kuhu lilled panete, peab olema pestud ning kasutatav vesi alati puhas. See kõik pikendab lõikelille eluiga.
Veetemperatuuridest rääkides tahab näiteks roos kuuma kraanivett, samas kui kõik sibullilled eelistavad külmemapoolset temperatuuri.
Vee kogusega ei tasu vaasis üle pingutada ning peab jälgima, et lehed ei ulatuks vette, sest lillelehed soodustavad vee kiiremat riknemist. Meile kõigile tuntud krüsanteem või aster joovad vett vägagi suure isuga ning nende lehestik on päris tihe, nii et nende vette panemisel tuleb olla hoolas. Samas gerbera ning kalla on sellised lilled, millele tuleb vaasi panna vähem vett.
Lõikelillede vett võiks vahetada iga päev, kuid praktika on näidanud, et kiire elutempo tõttu unustatakse veevahetamine tihtilugu sootuks. Piisab ka, kui ülepäeviti vaas puhtaks pesta ning uus puhas vesi asemele panna – siis on lilled igati rõõmsad ja tänulikud. Abiks on ka lillepoes pakutavad säilitusainepakikesed, mille vette lisamisel on lillel suurem tõenäosus kauem kaunis püsida.