Eestis ei maksustata ei soola, suhkrut ega pipart
Taavi Rõivas (Reformierakond), riigikogu rahanduskomisjoni esimees:
Rahva tervis on valitsusliidu jaoks oluline prioriteet ning selle teemaga aktiivset tegelemist kinnitab ka tervelt elatud eluea kiire tõus viimastel aastatel. Tervislikke eluviise on võimalik propageerida ka ilma maksusüsteemi keerulisemaks ja raskesti hallatavamaks muutmata. Iga uus maks halvendab majanduskeskkonda ning põhjustab inimestele lisakoormat.
On selge, et näeme lähiaastatel Euroopas kõikvõimalikke uusi makse - neid riike, kel on liiga suureks paisunud eelarvedefitsiit ja võlakoorem, on kahjuks mitmeid. Eesti on kokkuhoidlikult majandanud ning olen kindel, et suudame riigieelarve tulud ja kulud jätkuvalt tasakaalus hoida ka ilma hädamakse kehtestamata.
Eestil ei ole seega plaanis maksustada ei suhkrut, soola ega pipart, kuigi kõik nimetatud võivad liigsel tarbimisel olla tervisele kahjulikud. Ka Eestis on olemas näide hädamaksust Tallinna müügimaksu näol - soov eelarvetulusid päästa tõi keeruliselt hallatava ja arusaamatute nüanssidega uue maksu, millest on kahju palju enam kui kasu. Selliseid avantüüre on mõistlik vältida.
Taanlaste algatus on tervitatav
Heljo Pikhof (Sotsiaaldemokraatlik erakond), riigikogu sotsiaalkomisjoni liige:
Magusamaksu kehtestamist meil arutatud ei ole. Taanlaste algatus on igati tervitatav. Ka meie peaksime sammhaaval sinnapoole püüdlema. Toitumisharjumuste muutmine võtab vaat et põlvkonna aega. Suhkrut süüakse meil niigi liiga palju.
Peibutavad karastusjoogid ja maiustused õhutavad liigselt suhkrut sööma. Ma pole küll ekspert, aga see on siililegi selge, et liigne magusa söömine on tervisele kahjulik. Seepärast oleks igati tervitatav pisut kõrgem hind kahjulikele toodetele, võib-olla paneks see inimesi mõtlema.