Tootjate kirjale on toetust avaldanud ka 22 Balti riikidest valitud Euroopa Parlamendi liiget, nende hulgas ka Eesti saadikud Tunne Kelam, Marju Lauristin ja Indrek Tarand, teatas Eesti põllumajandus-kaubanduskoda.
Täiendavate toetuste vajadust Balti riikide tootjatele rõhutati ka neljapäeval Brüsselis toimunud põllumajandusorganisatsioonide kohtumisel põllumajandusvolinik Dacian Ciolosega.
«Euroopa Komisjoni senised otsused rakendada kiiresti ELi turukorralduse meetmeid puu- ja köögivilja- ning piimandussektoris on olulised sammud, et püüda tasakaalustada Venemaa impordikeelu tõttu surve alla sattunud põllumajandusturgusid. Siiski on impordikeelu mõjud kõige selgemini avaldunud Balti riikides, mistõttu on vaja meie piirkonna tootjatele anda lisaks ka suunatud abi ELi eelarvest, mis aitaks kompenseerida turuhinna järsust langusest tekkinud kahjusid. Loodame selles osas positiivseid uudiseid kuulda erakorraliselt ELi põllumajandusministrite kohtumiselt,» selgitas Eesti põllumajandus-kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.
Brüsselis toimus sel nädalal ka Euroopa Komisjoni piimanduse nõuandva töögruppi kohtumine. «Lisaks Balti riikide eritoetuse vajadusele rõhutasime koos teiste riikide tootjatega, et Euroopa Liit peab alustama protsessi piimatoodete sekkumishindade ülevaatamiseks. Kuigi neid otsuseid ei saa kehtiva õigusliku regulatsiooni tõttu kahjuks teha kiiresti, siis on interventsioonihindade tõstmine oluline ka tulevasteks võimalikeks kriisideks valmistumisel,» rääkis Sõrmus.
Ta lisas, et teatud toodete osas tuleks kaaluda ka eksporditoetuste maksmist. «Samuti andsid tootjate esindajad kohtumisel komisjonile selge signaali, et rakendatavad eraladustamise skeemi toetusmäärad pole kaugeltki piisavad ladustamise tegelike kulude katmiseks. Ühtlasi rõhutati piimandusgrupi koosolekul, et parandamist vajavad ka juustu eraladustamise kavad, vastasel korral pole selle skeemi raames võimalik ladustada meie regioonile tüüpilisi poolkõvasid juuste,» lisas Sõrmus.