Päevatoimetaja:
Sander Silm

Kuidas tarbida elektrit nutikamalt?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Triin Ärm
Copy
Televiisor vajab töötamiseks elektrit.
Televiisor vajab töötamiseks elektrit. Foto: Toomas Huik

Elektrile võib kuluda suur osa sissetulekust, mistõttu oleks hea elektrikulud kontrolli all hoida. Soovitusi, kuidas valida soodsaim pakett ja säästa elektrikuludelt, jagab Eesti Energia tootejuht Jekaterina Tint ettevõtte blogis

Eestlaste lemmik on fikseeritud pakett

Eelmise aasta algusest saab iga elektritarbija Eestis valida endale meelepärase müüja ja paketi. Elektrituru avanemise eel tekkis arutelu selle üle, milline paketitüüp on kliendile odavam ja milline kallim. Sealjuures kinnitasid paljud spetsialistid, et elektri börsihind on väga muutlik ja madalale hinnale võib näiteks järsk ilmamuutus põhjustada suurt tõusu. Selliseid selgitusi peeti mõnikord isegi elektrimüüjate kavalaks müügitaktikaks. 

Tänaseks on aga iga elektriklient ilmselt ka meedia vahendusel märganud, et soovitused lähtuda paketivalikul eelkõige oma isiklikust vajadusest on vastanud tõele. Elektrilepingu sõlmimisel ja elektripaketi valikul on mõistlik arvestada sellega, kui olulise osa moodustab elektrikulu pere eelarvest ning kui suurt kindlustunnet hinna osas soovitakse. 

Erinevate müüjate pakutavad paketid jagunevad üldjuhul börsipakettideks ja fikseeritud hinnaga pakettideks. Peamiselt aga eristab elektrimüüjaid üksteisest see, mis on elektripaketti «pakendatud» ehk erinevad koostisosad, mille poolest ühe või teise müüja toode erineb. Mõnede elektrimüüjate paketid võivad sisaldada kuutasu või mõnd muud täiendavat kulu, mida võib olla lepingut sõlmides keeruline märgata, kuid millega tuleb erinevaid pakette omavahel võrreldes arvestada. Nii tasub näiteks tähele panna ka seda, kas kuvatud elektrihind sisaldab käibemaksu või mitte. Sellised esialgu ebaolulisena tunduvad arve koostisosad võivad moodustada kokku isegi kuni 20 protsenti elektriarvest.

Odavaim elekter on tarbimata elekter

Paraku on võimalused oma elektrikulusid paketitüübi ja elektrimüüja valikuga vähendada üsna piiratud ning tasub meeles pidada, et vaieldamatult on odavaim elekter tarbimata elekter. Seetõttu tasub olla oma tarbimisharjumuste suhtes valvas ja võimalikel kulukohtadel silma peal hoida.

Näiteks võib meelelahutuskeskuse vooluvõrgust väljatõmbamine ooterežiimis hoidmise asemel säästa kuni 50 protsenti selle kogukulust ja toasoojuse vähendamine ühe kraadi võrra vähendada küttearvet viie protsendi võrra.

Kulude kontrolli all hoidmiseks on kasulik analüüsida ka oma tarbimiskäitumist ning tarbimisgraafikut. Juhul kui teie elektrimüüja pakub näiteks e-teeninduses või mõnel muul viisil tarbimisajalooga tutvumise võimalust, tasuks seda kindlasti kasutada. Nii näiteks analüüsib igakuiselt oma tarbimisgraafikut umbes 20 000 Eesti Energia klienti. Tarbimisgraafikus esinevatel muutustel võivad olla erinevad põhjused – näiteks võib juhtuda, et mõni rikkis või vananenud koduseade on kasvatanud oluliselt teie elektritarbimist või on probleem koduses elektrivõrgus.

Lisaks pakub Eesti Energia e-teeninduses olev tarbimisgraafik võimalust ka ise erinevaid sündmusi ajateljele lisada. Näiteks võite sinna märkida, millal viibisite pikemalt reisil või maakodus, millal vahetasite mõne seadme energiasäästlikuma vastu, asendasite vanad hõõglambid LED-lampidega või muid elektritarbimist mõjutavaid sündmusi. Koos ajateljele lisatud sündmustega muutub tarbimisajaloo analüüsimine veelgi huvitavamaks, kuna näete täpsemalt, mis teie tarbimist enim mõjutab ja kuidas saaksite rohkem energiat säästa. Näiteks võib ligi kümne aasta vanuse külmiku vahetamine uue ja säästlikuma vastu säästa isegi 80 eurot aastas.

Kui muudate oma tarbimise analüüsimise harjumuseks, rakendate energiasäästunippe ja lisate sellele omakorda ka läbimõeldud elektripaketi valiku, saategi kätte nutika elektritarbija valemi. 

Tagasi üles