Kas muudatus mõjutab kohalike omavalitsuste tulubaasi? Ei mõjuta. Tulumaksu jaotamise valem ei ole seotud laekunud tulumaksu suurusega, vaid omavalitsustele ettenähtud maksuosa protsent võetakse isiku maksustatavast tulust. Kõik mahaarvamised, sh ka maksuvaba tulu, tehakse riigile laekuva osa arvelt.
Kui palju muudab muudatus meie maksusüsteemi keerulisemaks? Kindlasti on tegemist uue ja senitundmatu elemendiga, mistõttu süsteem kindlasti muutub veidi keerulisemaks ja mingil määral suurenevad nii tööandjate, töötajate kui ka maksuameti halduskulud. Kuid minu arvates ei ole see suur probleem, vaid uus ja tundmatu element meie maksusüsteemis võib alguses lihtsalt ehmatada. Iga tundmatu nähtus põhjustab paratamatult hirmu. Ja lõppude lõpuks, kas inimesed peaksid ainult sellepärast vaesemalt elama, et mõnel ametnikul oleks lihtsam graafikuid ja tabeleid joonistada?
Meie maksusüsteemi on pidevalt keerulisemaks muudetud. Ma ei hakka siinkohal rääkima sellest, millist halduskoormuse kasvu toob kaasa 1000-euroste arvete deklareerimine või sõiduauto sisendkäibemaksu arvutamise uus kord, töötajate registreerimine ja muud viimase aja «saavutused», vaid piirdun konkreetselt palgatulu maksustamisega. Selles valdkonnas toimub pidevalt muudatusi – igal aastal muutuvad töötuskindlustusmakse määrad, maksuvaba tulu piir, miinimumpalk ja sotsiaalmaksu minimaalne kohustus, regulaarselt tuleb kontrollida kogumispensioni liitujaid-lahkujaid ja maksumäära valikuid (2 protsenti, 3 protsenti) jne.
Paljud tööandjad peavad oma töötajate eest tasuma makse eri riikidesse – näiteks tulumaksu Soome ja sotsiaalmaksu Eestisse. Selle kõrval ei ole erisused maksuvaba tulu suuruses midagi ületamatut. Pealegi ma usun, et tööandjad võtavad positiivseid maksumuudatusi kergemini vastu ja nendega kaasnev halduskoormuse suurenemine on psühholoogiliselt paremini vastuvõetav.
Seoses halduskoormusega tahaksin märkida ka seda, et maksu- ja tolliametil on praegu käimas ettevalmistused selleks, et 2015. aasta algusest hakkaks maksudeklaratsiooni TSD täitmisel «e-maksuametis» programm kõiki makse ise välja arvutama. See tähendab, et maksuvaba tulu uus kontseptsioon tooks kaasa kulusid ja lisatööd peamiselt vaid maksuametile.
Siiski jäävad eelnõus mõned lahtised otsad, mis vajavad arutelu tööandjatega – näiteks kuidas arvutada maksuvaba tulu siis, kui inimene töötab mitme tööandja juures või saab lisatulu näiteks korteri väljaüürimisest. Kui süsteem osutub liiga keeruliseks, siis jääb viimase väljapääsuna alati võimalus arvutada täiendav maksuvabastus iga-aastases tuludeklaratsioonis ning inimene saab oma raha siiski kätte, kuigi hiljem.