Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Trasberg tulumaksuvabastusest: populistlik IRL tahab kõõma giljotiiniga ravida

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Anette Parksepp
Copy
Viktor Trasberg
Viktor Trasberg Foto: Andres Ehrenpreis

Tartu Ülikooli majandusteooria dotsent Viktor Trasberg arvab, et IRLi ettepanek kaotada alla 500-euroselt sissetulekult tulumaks on lauspopulism, mis ei aita madalama sissetulekuga inimesi.

«Tegemist pole mingi ideega, vaid puhta populismiga! Tavalise IRLile omase populismiga,» kritiseeris Trasberg. «Miinus on see, et meil pole lihtsalt raha, et teha nii kalleid kingitusi ühiskonna kõige jõukamatele tulusaajatele.» Majandusteooria dotsent ütles, et IRLi plaan on riigile kallis, ebaefektiivne ning vastuolus maksuteooria põhimõtetega.

Tema hinnangul suurendab tulumaksuvaba miinimum ühiskonna kõige jõukamatele kättejäävat tulu, mis on Trasbergi kinnitusel vastuolus maksu- ja majandusteooriaga. «Populistlik IRL tahab kõõma giljotiiniga ravida. Kui tahetakse madalapalgalistele rohkem tulu kätte jätta, siis tuleb nende tulumaksumäära alandada, aga mitte alandada maksukoormust ka nendel, kes seda sisuliselt ei vaja.»

Trasbergi sõnul peaks tulumaksuvaba miinimum olema seotud maksu administreerimisega seotud kuludega ehk tehniliselt ei tasu tulumaksu koguda allapoole mingit tuluastet. Kui riik tahab madala sissetulekuga inimeste rohkem raha kätte jätta, tehakse seda progresseeruva maksuskaalaga ehk astmelise tulumaksuga, ütles ta.

Trasberg märkis, et Eesti on jäänud maksureformiga kümme aastat hiljaks, mistõttu on meie maksusüsteem tasakaalust väljas ja ei ole jätkusuutlik. Kõige suurem probleem on tema sõnul kõrge sotsiaalmaks ettevõtetele, mis ei võimalda tõsta palku ja suurendada Eesti atraktiivsust töötamiseks. «Sotsmaksu on võimalik vähendada ainult selliselt, et kanname osa sotsmaksukoormusest tulumaksudesse, aga sellest ei julge täna ükski meie parteidest rääkida,» tõdes Trasberg.

Tagasi üles