Rootsi krooni kurss on 12 kuu jooksul langenud ligi kuus protsenti, mis loob Rootsi tööstusele soodsad eksporditingimused.
Rootsi krooni kursi langemine nõuab Eesti ettevõtjatelt ettevaatlikkust
Eesti tootjad, kes purjetavad Rootsi ettevõtete allhanke-tuules, võivad ühelt poolt olla rõõmsad, kuid teisalt ei tule kahjuks ka veidi kõrgem tähelepanu ja ettevaatlikkus, ütles Swedbanki töötleva tööstuse sektorijuht Margus Kisel.
«Kui tegemist on pika tootmistsükliga, pika maksetähtajaga või lepingus pikaks ajaks Rootsi kroonides fikseeritud hinnaga, siis Rootsi krooni kursi langemisel võib kannatada Eesti ettevõtja kasumlikkus,» tõdes ta. Ta selgitas, et kui Eesti ettevõtjal on õnnestunud lepingud sõlmida eurodes, siis tasub silmas pidada, et Rootsi krooni kursi langus toob vastaspoole jaoks kaasa toodete ja tootmissisendite hinnatõusu. See omakorda võib konkurentsis püsimise nimel viia allhankija hinnaga survestamiseni.
Millest võiks meile sellises olukorras abi olla? Mitmed ettevõtted on juba oma lähenemises muudatusi teinud – müügilepingutesse viiakse sisse täiendavaid punkte ning kasutakse panga abi valuutariski maandamisel, märkis Kisel. Tema sõnul on ettevõtjal mõistlik valuutariski aspektist läbi kaaluda iga tellimus, mille hind ei ole fikseeritud eurodes ning kaaluda valuutariski maandamist – seda kindlasti olukorras, kus marginaalid on õhukesed.