Sarnaselt eelnevate kuudega jätkus ka juunis ettevõtetele ja majapidamistele antud laenude ja liisingute mahu tagasihoidlik kasv. Eesti Panga finantsstabiilsuse osakonna juhataja Jaak Tõrsi sõnul eelmise aasta juuniga võrreldes suurenes portfell 2,8 protsenti ning selle väärtus oli 15,1 miljardit eurot.
Laenude ja liisingute maht kasvas
Ettevõtetele antud laenude ja liisingute portfelli aastakasv oli peaaegu kõigis sektorites positiivne ning jõudis juunis 4,3 protsendini. Kui ettevõtetele antud lühiajaliste laenude ja liisingute käive jäi varasemate kuude tasemele, siis pikaajaliste laenude ehk põhivarainvesteeringutega seotud laenude ja liisingute käive vähenes juunis 170 miljoni euroni (mais oli käive üle 230 miljoni euro). Eelmiste kuudega võrreldes võtsid põllumajandus- ja tööstussektori ettevõtted pikaajalisi laene vähem.
Majapidamistele antud uute laenude maht jäi juunis varasemate kuude tasemele. Uusi eluasemelaene võeti 66 miljoni euro eest, mis on samas suurusjärgus kui eelneval kolmel kuul. Eluasemelaenude portfell jätkas tagasihoidlikku kasvu – selle aastakasv küündis juunis 1,7 protsendini.
Laenude intressimäärad juunis oluliselt ei muutunud. Juunis välja antud ettevõtete pikaajaliste laenude keskmine intressimäär oli 3,2 protsenti ja eluasemelaenude intressimäär 2,5 protsenti.
Pankade laenukvaliteet paraneb endiselt. Üle 60 päeva maksetähtaega ületanud laenude osakaal vähenes juunis 1,7 protsendini.
Ettevõtete ja majapidamiste hoiuste kogumaht oli juuni lõpus 9,3 miljardit eurot. Eelneva kuuga võrreldes vähenesid reaalsektori hoiused 33 miljoni euro võrra ning hoiuste aastakasv vähenes juunis 6,8 protsendini. Hoiuste mahu kahanemine tulenes ettevõtete hoiuste vähenemisest. Viimaste maht oli juunis ligi 100 miljoni euro võrra väiksem kui eelneval kuul.
Pangad teenisid teises kvartalis 113 miljonit eurot puhaskasumit. Ligi kolmandiku sellest moodustasid tütarettevõtetelt saadud dividendid. Seda arvestamata jäi kasum varasemate kvartalite tasemele. Pankade kasumlikkust on toetanud halduskulude ja laenukahjumite allahindluste vähendamine, kuid teisalt vähenes teises kvartalis pankade netointressitulu.