N, 7.12.2023

Eesti Väärtpaberikeskus jääb keskregistri pidajaks

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Sülearvuti. Foto on illustreeriv.
Sülearvuti. Foto on illustreeriv. Foto: Postimees.ee

Vabariigi Valitsus määras tänasel istungil väärtpaberite keskregistri pidajaks ASi Eesti Väärtpaberikeskus. Ettevõte on Tallinna Börsi tütarfirma ja ka praegu Eesti väärtpaberite keskregistri pidaja.

Registri põhilisteks ülesanneteks on aktsiate, pensionifondide osakute ja muude väärtpaberite hoidmine elektroonsel kujul ning arvelduste ja muude tehingute läbiviimise korraldamine väärtpaberitega. Kõikidel aktsiaseltsidel on kohustus oma aktsiad registris registreerida.

Senine koostöö Eesti Väärtpaberikeskusega on kestnud 20 aastat ja praegune leping lõppeb 2014. aasta lõpus. Uue lepingu allkirjastab rahandusminister ja see kehtib 5 aastat alates 2015. aasta. 1. jaanuarist.

Registrit ei rahastata riigieelarvest. Registriteenuste eest maksavad tema kliendid – emitendid (aktsiaseltsid) ning pangad ja fondivalitsejad, kes investoritele väärtpabereid vahendavad. Registriteenuste hinnad kooskõlastab rahandusminister. Uue lepinguga nähakse ette ka kui palju keskregistripidaja kasumit teenida võib ehk kehtestatakse ülempiir ärikasumi marginaalile.

Uue keskregistripidaja leidmiseks korraldati riigihange. Peale AS Eesti Väärtpaberikeskuse hankel teisi osalejaid ei olnud.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles