T, 28.11.2023

Tööstuskinnisvaras tegutsevad aktiivselt väikearendajad

Anette Parksepp
, reporter
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ärikinnisvara areng tõotab tulla rahulikum ja stabiilsem kui elukondliku kinnisvara puhul. Pildil Rotermanni kvartali makett.
Ärikinnisvara areng tõotab tulla rahulikum ja stabiilsem kui elukondliku kinnisvara puhul. Pildil Rotermanni kvartali makett. Foto: Peeter Langovits

Kinnisvarateenuseid osutava konsultatsioonifirma Colliersi analüütikute koostatud turuülevaate järgi on hetkel kõige aktiivsem tööstuskinnisvara sektor, kus uue trendina on rohkem tegutsemas väike- ja keskmise suurusega arendajaid ja maaomanikke, kes otsivad kasumlikke ärivõimalus.

Büroopindade turul vähenes teises kvartalis üürituru aktiivsus ning selle põhjuseks on hinnatõus. Kui 2013. aasta lõpus prognoositi, et vabad A-klassi büroopinnad hõivatakse 2014. aasta esimeses pooles üsna kiiresti, võttes arvesse pidevalt suurt nõudlust moodsate ja kvaliteetsete ruumide järele kesklinna äripiirkonnas, siis pool aastat hiljem on mõned uued ja pisut varem valminud A-klassi büroopinnad siiani vabad.

«Madalamat neeldumise taset mõjutavad lisaks ka teised tegurid, alustades üldisest suveperioodi madalast aktiivsusest, suuremad soovid ja ootused üürileandjatele ning asjaolu, et üürimiseks saadaolevate esmaklassiliste ruumide hinnad ületavad enamiku Tallinna kesklinnas kontoripinda otsivate potentsiaalsete üürnike rahalist võimekust,» sõnas Colliersi investeeringute ja hindamise juht Margus Tinno. «Üürnikud otsivad pidevalt parema kvaliteediga ruume, aga ei ole valmis oma rendikulusid märkimisväärselt suurendama,“ tõdes ta. Samas on arendajad endiselt optimistlikult häälestatud, alustades ja planeerides mitmeid uusi projekte nii südalinnas kui ka väljaspool.

Tööstuskinnisvara sektor on Tallinnas ja selle äärelinnades uute arendusprojektidega endiselt aktiivne. 2014. aasta juuli seisuga ehitatakse vähemalt 16 tööstus- ja laohoonet kogupindalaga umbes 80 000 ruutmeetrit. Suuremahulised laoruumide ja logistikaprojektid Tallinnas ja selle äärelinnades hõlmavad VPG Park Nehatus (22 000 ruutmeetrit) ja Rae vallas asuva Smarten Logisticsi esimest etappi (17 000 ruutmeetrit).

«Peagi tehakse algust veel mitme uue projektiga. Üürileandjad otsivad aktiivselt võimalikke üürnikke ja on valmis looma uusi eriklientide soovi järgi kohandatavaid projekte, laiendama oma olemasolevaid valdusi või isegi ehitama spekulatiivseid hooneid, mis antakse ainult osaliselt üürile,» selgitas Tinno, «turuaktiivsust toetab olemasolev odav finantskapital ja väiksemad arenduskulud võrreldes teiste kinnisvarasegmentidega. Seega on rohkem võimalusi väike- ja keskmise suurusega arendajatele ja maaomanikele, kes otsivad kasumlikke ärivõimalusi.»

2014. aasta teise kvartali investeeringute kogumahuks prognoositakse 48–52 miljonit eurot. Teises kvartalis domineeris investeerimistegevuses kaubanduspindade segment, kus sõlmiti selle aasta suurim üksikobjekti tehing Eestis. Soomlaste kinnisvarafond VCA Baltic Retail Fund müüs Tartus Annelinnas asuva Prisma kinnistu soomlastele kuuluvale Russian Baltics Retail Properties (RBRP) kinnisvarafondile. Tehingu hinnaks pakutakse 16,5 miljonit eurot.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles