Jaanituleks süütavad Jaanid mereteedel seilamise lõpetanud vana paadi ja see on alati natuke kurb. Paadiga ollakse koos merelainetel kaua aastaid, paadi eest hoolitsetakse, seda puhastatakse ja värvitakse. Paadiga tehakse tööd ja paadi peale peab saama loota. Üks vana paat on nagu hea hing.
Jaanitulele kutsutakse vana regilauluga: «Tulge kõik jaanitulele, tulga tulda uatamaie…» Laul manitseb ka neid, kes jaanitulele ei tule. Ei taha keegi koju kopitama ega ahju taha hallitama jääda – kõik tulevad –, ja lõkke ääres tantsitakse varaste hommikutundideni.
Suvepühades on üksjagu vaimsust
Telemees Kristjan Jõekalda
Kolmveerand minu jaanipäevadest on möödunud Saaremaal, sest lapsepõlves olin suviti seal vanaema ja vanaisa juures. Nad tegid kapelli ja mina jõlkusin koos nendega ühelt jaanikult teisele. Mäletan Salme ja Tehumardi hiigelrahvamassiga hiigellõkkeid, milles põlevad autokummid levitasid hiigeltossu.
Siis tulid vanematest ja sugulastest eraldi peetud peod kellegi suvilas või maakodus. Jaanipäev oli teisejärguline – see oli üks suve suuremaid pidusid lõkkega... Noorukiiga selja taga, maandusime jälle sõpradega jaanipäeval Saaremaale. Kümne aasta jooksul kolasime, siis juba autoga ja pruutidega, kõik jaanituled läbi, aga erilisi elamusi polnud.
Viimasel tosinal aastal ajame võidupüha ja jaanipäeva paiku eesti asja, teeme tuld, peame pidu ja naudime koos sõpruskonna peredega veedetud aega.
Meil on kolm päeva tohutult tihe kava lastemängude, viktoriinide, rammukatsumiste ja muuga, nii et lihtsalt vedelemiseks ja õllejoomiseks suurt aega ei jää. Ma loodan, et minu pojad – üks 12-aastane, teine viiene – saavad samasuguse tõuke nagu mina, kui ma vanaisa ja vanaemaga mööda jaanitulesid käisin, ja mõistavad nende päevade sisu ja mõtestatust.