Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Loodusime: kalkun haudus välja nelja jalaga kanapoja

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Piret Lakson
Copy
Kalkun Maamessil.
Kalkun Maamessil. Foto: Margus Ansu

Kaarma valla Hakjala küla Tuisu talus kalkuni välja hautud munast koorus pühapäeval pererahva suureks üllatuseks kanatibu, kel neli jalga.

Aste põhikooli kaheksanda klassi lõpetanud Marta Rõõmu meelest oli tegemist haruldase sündmusega, kirjutab Saarte Hääl.

Eile oli lisajalgadega kanapoeg kalkunist kasuema ja kaheksa õe-venna juurest viidud varem sündinud suuremate kanapoegade juurde. Põhjuseks kartus, et kalkun võib aeglase liikumisega linnupoja ära tallata.

Nelja jalaga «loodusime» liikus ringi siiski vaid kahel jalal, ülejäänud kahte lohistas järel. Marta sõnul muutub lind kogu aeg nõrgemaks. «Kui ta koorus, liikus ta sama kiiresti kui teised. Nüüd on nõrgaks jäänud,» rääkis ta.

Keskkonnaameti looduskaitse spetsialist Tõnu Talvi kinnitas, et looduses ikka juhtub selliseid erandeid, kuid päris igapäevane see ei ole.

Tavaliselt reguleerib loodus Talvi sõnul ennast ise ja selline areng läheb looja karja juba enne koorumist ehk loode hukkub.

«Loote arengus on midagi viltu läinud. Põhiliselt on just jäsemed need kehaosad, mis nii öelda duubelduvad. Jäsemete arengu potents on mingil põhjusel kordistunud ja tekib mitu jäset,» rääkis Talvi. Sellist nähtust nimetatakse polümeeliaks.

Talvi hinnangul sai looduse keerdkäik Hakjalas teoks tänu sellele, et lind sattus koorudes inimeste lähedusse. Pikka iga ta tibule ennustada ei saa, sest lihaste mittetoimimine viib tõenäoliselt organismi kurnatuseni.

Vaata nelja jalaga kanapojast pilti siit.

Tagasi üles