Maksu- ja tolliamet tuvastab koostöös tarbijakaitseameti, maanteeameti ning politsei- ja piirivalveametiga mai lõpus ja juuni alguses läbi viidud kontrollide käigus silma jäänud sõidukite dokumentide ehtsust ja kas need kajastavad tegelikke toimunud tehinguid ja asjaolusid.
«Näiteks Kadaka tee piirkonnas ülesmärgitud autodest on maanteeamet maksu- ja tolliametile edastanud tagasiside andmiseks 53 sõiduki dokumendid ja neist vaid 9 puhul ei esinenud mingisuguseid probleeme ega viiteid dokumentide võltsimisele. Kõige tavapärasemad rikkumised on fiktiivne komisjonimüük ja valeandmeid sisaldavad soetusdokumendid,» selgitas maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhtivresident Siim Tamm.
Nemm Autokeskuses tegutsevatest äriühingutest OÜd Hektor, Nemm Auto, Respektum, Wiseman, Alvare, Autoland ja Balti Autogrupp likvideerisid kontrollide käigus tuvastatud puudused ning nende müüdavate, kontrollimisel üles märgitud sõidukitega registreerimisel enam viivitust ei teki.
Tähelepanu on sellel, kas lepingutel on tegelikud müüjad ja ostjad, kas hinnad vastavad tõele, kas käibemaksureegleid on õigesti rakendatud. Selleks võetakse ühendust ka välisriigis asuva müüjaga, et tuvastada kogu tehingute ahel. Lepingutel olevad isikud peavad olema tuvastatavad.
Näiteks ei ole ameti jaoks soetust tõendav dokument tüüppõhjal koostatud leping, mille kohaselt on sõiduki müünud eraisik, kelle kohta on ainus identifitseeriv lisainfo Berliini supermarketi aadress. «Kusjuures täpselt samade andmetega lepinguid on ette tulnud mitmeid,» rääkis Tamm.
«Kui maksu- ja tolliamet tuvastab dokumentide võltsimise, siis teavitame sellest maanteeametit, kes teeb omakorda kuriteoteate politsei- ja piirivalveametile. See, kas sõiduk lõpuks saab registrisse või mitte, sõltub juba konkreetsetest asjaoludest,» selgitas Tamm.
Maanteeamet on 2014. aasta jooksul teinud politseile 8 sellist avaldust ning kokku 10 sõiduki registreerimisest on üldse keeldutud.