N, 7.12.2023

Eesti Arengufondi esimesel arenguidee konkursilt viisid võidu koju kolm ideed

PM Majandus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
2014. aasta Arenguideede konkursi võitjad.
2014. aasta Arenguideede konkursi võitjad. Foto: Toomas Volmer.

Eesti Arengufondi esimese arenguidee konkursi võitjateks pärjati täna, 12. juunil peetud lõppüritusel kolm ideed ja kuus autorit. Kolme ambitsioonika ja uudse lähenemisega idee autorid saavad aastase stipendiumi ja Arengufondi inimeste toetuse oma idee elluviimiseks.

Ideed, mis ootavad ellu viimist on «10 miljonit e-eestlast aastaks 2025» (ühiselt idee esitanud Taavi Kotka, Ruth Annus ja Siim Sikkut), «Ühiskondliku mõju võlakirjad» (Maris Ojamuru) ja «Eesti kui hackerspace» (Heigo Mõlder ja Tanel Kerstna). Arenguidee konkursi võitjaid on ootamas aastane stipendium suurusega 2000 eurot kuus. Võitjad on oodatud töötama Arengufondi büroos Tallinnas, et sealsete inimeste ja võimaluste toel oma arenguidee ellu viia.

 «Arenguidee konkurss on edulugu juba ainuüksi seetõttu, et meile laekus 143 ideed nii Eesti majanduse ja ettevõtluse arendamiseks, aga ka hariduselu mitmekesistamiseks ja sotsiaalsete probleemidele innovaatiliste lahenduste leidmiseks. Võitjateks kuulutatud ideid iseloomustab ambitsioonikus ja uudne lähenemine, samuti ideede elluviimise realistlikkus ning mõju Eesti majandusele ja ühiskonnale,» sõnas Tõnis Arro.

Arenguidee konkursi lõppüritus toimus Riigikogu konverentsisaalis, kus said oma idee põhjal koostada esitluse kõik finaali pääsejad. Ideesid olid retsenseerimas vastava valdkonna spetsialistid, kelleks olid Anu-Mall Naarits, Aivar Roop, Kaja Kuivjõgi, Yoko Alender, Margo Loor, Lauri Nirgi, Henri Laupmaa ja Anvar Samost. Pärast idee tutvustamist ja eksperdi hinnangut oli võimalus küsimuste-vastuste vooruks.

Parima ja teostatavama idee valis žürii, kuhu kuulusid Maive Rute (direktor Euroopa Komisjoni teaduse ja innovatsiooni peadirektoraadis), Ville Jehe (ettevõtja, Eesti Arengufondi nõukogu esimees), Tõnis Arro (fondi juhatuse esimees), Pirko Konsa (fondi tegevjuht) ja Sten Tamkivi (ideekonkursi inspireerija ja ettevõtja).

Arenguideede konkursi ajendiks oli ettevõtja Sten Tamkivi avaessee möödunud sügisel ilmunud Arengufondi mõtteraamatus. Essees kirjutab Tamkivi, et me ei oska endale Eestis sõnastada ilusaid, kaasahaaravaid ja inspireerivaid eesmärke. Unistamise tähtsusest rääkis Tamkivi ka arenguideede konkursi lõpuürituse ettekandes.

 Stipendiaatidele lisaks märkis konkursi žürii ära kolm ideed, mis väärivad avalikku diskussiooni nende teostatavuse ja mõju üle – Asso Sauga idee teha Eestist  krüptorahanduse eestvedaja maailmas, Anu Kasmeli idee rahvastiku tervisekapitali arendusvõimalustest ja Jaak Vilo idee laste koolitee aasta varasemast algusest.

 Kõik ideed on üleval ja jäävad kommentaaridele avatuks arenguidee veebis www.arenguidee.ee.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles